Při vlakové loupeži přišla o nohu. O 2 roky později jako první žena s tělesným postižením zdolala Mount Everest

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Arunima Sinha
Zdroj: Profimedia

Arunima Sinha se zapsala do historie v roce 2013, kdy jako první handicapovaná žena pokořila Mount Everest. Vrchol nejvyšší hory světa překonala Indka i přesto, že během vlakové loupeže přišla o jednu nohu.

V roce 2011 se ocitla u přepadení vlaku. Skupina ozbrojených mužů tehdy brala lidem veškeré cennosti, ona se jich ale nezalekla a postavila se jim. Útočníci ji proto za jízdy vyhodili z vlaku. V nemocnici se pak bohužel nepodařilo zachránit její levou nohu, jak popisuje Ability Magazine.

Sportovala odmalička

Pro Arunimu to byl velký šok. Podle serveru Simply Life India byla totiž odmalička zvyklá sportovat, do oné osudné události se dokonce závodně věnovala volejbalu. Když přišla o nohu, musela se s tím psychicky složitě vyrovnávat.

Místo truchlení si ale řekla, že světu ukáže, že ztráta nohy neznamená konec života. Pokořit Mount Everest bylo jejím snem už dlouho. Rozhodla se, že ani bez nohy se ho nevzdá.

„Jsem velmi šťastná. Je těžké to popsat slovy. Je to pro mě největší úspěch v životě. Mám pocit, že jsem splnila nejen svůj sen, ale také mnoho dalších Indů,“ nechala se slyšet podle agentury Reuters.

Nebyla úplně první

Ačkoli prokázala svou odvahu a stala se první ženou, která s handicapem horu pokořila, úplně prvním člověkem s tělesným postižením na Mount Everestu byl muž jménem Tom Whittaker. Američan pokořil horu 26. května roku 1998.

Stejně jako on i Arunima Sinha ztrátu nohy řešila protézou. Oba si za své hrdinské výkony zasloužili uznání. Je jasné, že se obě jména zapsala do historie na dlouhé roky.

Zdroj: Ability Magazine, Simply Life India, Your Story

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články