Při požáru domu omdlel starý muž. Život mu zachránil okamžitou reakcí jeho šikovný pes

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
pes zachranar
Zdroj: Profimedia

Na první pohled to nebyla žádná speciální akce. Ačkoli, když jste hasič, je nejspíš každá akce tak trochu speciální. Hasiči ze stanice Yeovil byli nedávno mobilizováni poté, co na základě detektoru kouře došlo ke zpuštění požárního zařízení. Nikdo ale nečekal, kdo jim bude v akci pomáhat.

Operátoři se na základě poplašného systému spojili s majitelem domu. Jenomže po několika minutách hovoru s ním ztratili spojení. Ani opakovaně se jim nedařilo ho navázat a bylo jasné, že jde o život. V tu chvíli již bylo několik členů hasičského sboru na cestě na místo.

Po příjezdu se ale nemohli dostat dovnitř. Z domu vycházel dým, nikde ale nebyl otevřený žádný vchod a hasiči se už chystali použít k otevírání dveří násilí. V tu chvíli ale zaslechli štěkání z druhé strany domu. Tam na ně čekal u otevřených zadních dveří pes.

Dovedl je k majiteli domu

Pes, jehož jméno je Chi Chi, jak se později hasiči dozvěděli, štěkal a navedl záchranný tým k otevřeným zadním dveřím a přes dům plný dýmu běžel rovnou do prvního patra, kde se nacházela kuchyně. Hasiči ho následovali a v kuchyni u sporáku objevili v bezvědomí muže.

Ten se nadýchal kouře a při pádu se navíc praštil do hlavy, proto posádka zavolala ještě rychlou záchrannou službu, zatímco se věnovala hašení ohně. Podle jejich slov ale jenom díky tomu, že pes běžel okamžitě k pánovi, neztráceli drahé minuty pátráním po zraněném.

Důchodce, který žil ve velkém domě se psem sám, se podařilo dostat na čerstvý vzduch. Probral se ještě před příjezdem záchranářů, jelikož si ale stěžoval na nevolnosti, byl odvezen do nemocnice na vyšetření, po kterých mohl naštěstí domů. Hasiči stihli požár uhasit dříve, než došlo k velkým škodám.

Pes záchranář

Požár v domě vznikl od hrnce na sporáku, na který postarší muž nejspíše zapomněl. Ačkoli nebyl dům zachvácen plameny, podle záchranářů byl muž ve vážném ohrožení života. V jeho věku a s jeho dýchacími obtížemi totiž i nadýchání kouřem mohlo být smrtelné.

Chi Chi ale usnadnil hasičům práci, ukázal jim, kudy se dostat do domu a kde jeho pán leží. Díky tomu se podařilo ho dostat na vzduch včas, a dokonce i škody na nemovitosti byly jen minimální. Celý záchranný tým potom psa obdivoval a trval na tom, že se s hrdinou musí vyfotit.

Ačkoli už prý přítomní hasiči zažili v akci mnohé, aby jim takhle práci usnadnilo zvíře a dokázalo svou loajalitu člověku, to se jim podle mirror.co.uk ještě nestalo. Chi Chi se tak stal hrdinou na sociálních sítích a hasiči na něho budou ještě dlouho vzpomínat. Jeho majitel jistě ví, proč si svého čtyřnohého parťáka cení.

Zdroj: dsfire.gov.uk, mirror.co.uk

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články