Před skoro padesáti lety se v Brně propadl chodník i s mužem. Žena, která mu přišla na pomoc, pak záhadně zmizela v kráteru a doposud nebyla nalezena

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Zahada
Zdroj: Fer Gregory / Shutterstock.com

15. února tomu bylo osmačtyřicet let, co se na zastávce MHD propadl kus chodníku, na kterém v tu chvíli stál muž. Když to viděla prodejkyně květin, která byla od tragédie kousek, chtěla mu pomoci, ale spadla do díry také. Zatímco muže se podařilo pomocí žebříku vyprostit, ženu se nepodařilo najít. Do jejího hledání byli zapojeni všichni přítomní, ale její tělo jako by snad zmizelo.

Píše se rok 1976 a v Pekařské ulici v Brně stojí na zastávce MHD před nemocnicí několik lidí. Kolem poledne se ale z ničeho nic propadne kousek chodníku a s ním zmizí v hluboké díře o rozměru asi 16 m³ i Miroslav Šudák.

Záchrana skončila smrtí

Kousek od tragédie prodává řezané květiny pětačtyřicetiletá Marie Bartošová a rychle běží na pomoc, ale do díry spadne také.

Dle serveru Brněnská drbna dorazilo na místo třináct hasičů, kteří se pustili do hledání. Muže pomocí žebříku vytáhli ven, ale Marii nemohli najít.

„Ve 12:50 hodin zazněl brněnskou stanicí Lidická poplach. Na ulici Pekařská v Brně se propadla vozovka. K události vyjel velitelský vůz a jedna cisterna, celkem 13 hasičů připravených pomoct,“ popsal probíhající akci mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Na místě strávili hasiči několik hodin a po neúspěšném hledání se vrátili na základnu půl hodiny před půlnocí.

Vodárna nehledala problém

Příčinou propadnutí chodníku bylo litinové potrubí, které již týden před tragédií prasklo. Podzemní voda postupně vymlela 300 m³ hlíny.

Dle serveru iDNES vodárna zaznamenala pokles tlaku vody, ale nijak se záležitostí nezabývala, protože do čistírny odpadních vod žádný zvýšený příval nepřitékal.

Následně se tragédii vzhledem k režimu snažilo město co nejvíce ututlat a zachráněný muž až později dostal čtyři tisíce korun jako odškodné a omluvný dopis od města.

Po pádu režimu se v roce 1993 na místě neštěstí objevila deska připomínající tuto tragickou událost.

„V těchto místech dne 15. 2. 1976 zahynula paní Marie Bartošová, nar. 26. 1. 1931. Vedení města Brna projevuje svoji účast nad touto tragickou událostí, ke které došlo nečekaně a v důsledku lidské lhostejnosti,“ stojí na desce.

Nalezené kosti prý Marii nepatří

Po tragédii samozřejmě vznikly teorie o tom, kam žena zmizela. Nejpravděpodobnější z nich byla ta, že zmizela v podzemních hlubinách.

V roce 1992 byly poblíž kanalizační výpusti ve Kšírově ulici nalezeny lidské kosti. Lebka byla předána do Kriminalistického ústavu v Praze, kde nevyloučili možnost, že se jedná o zmizelou ženu.

Současně s kostmi byly nalezeny i kalhoty, které odpovídaly těm, které měla Marie v den tragédie na sobě. Tuto skutečnost potvrdil její manžel.

„O správnosti výsledků pátrání existují pochybnosti některých odborníků, zejména znalec brněnského podzemí Aleš Svoboda je přesvědčen, že ostatky Marie Bartošové se dosud nalézají v okolí Pekařské ulice,“ naleznete v Encyklopedii Brna.

Zmíněný znalec Aleš Svoboda řekl pro Českou televizi, že věří, že až se bude opravovat kanalizace v Pekařské ulici, tělo bude nalezeno.

Zdroje: Brněnská drbna, iDNES, Česká televize

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články