Téměř každé dítě dříve či později přijde as tím, že by si přálo nějakého domácího mazlíčka. Může to být štěně, kotě, nebo jiné zvířátko. Kdy bychom ale skutečně měli dětem toto přání vyplnit? Na co bychom při rozhodování měli myslet? A jak pro děti může být starost o zvíře prospěšná, či naopak škodlivá? Odborníci mají odpovědi.
Pořízení domácího mazlíčka může být skvělým rozhodnutím pro rodinu s dětmi. Je však důležité pečlivě zvážit všechny aspekty a vybrat zvíře, které bude nejlépe vyhovovat vašim možnostem a potřebám. Se správným přístupem a přípravou může domácí mazlíček přinést do života vašich dětí radost, lásku a cenné životní lekce. V některých případech je ale lepší to nedělat.
V jakém věku pořídit jaké zvíře?
Podle webu Baby Center neexistuje univerzální věk, kdy by mělo dítě dostat svého prvního mazlíčka. Záleží na zralosti dítěte a rodinné situaci. Obecně se ale dá říci, že dětem do pěti let je lepší pořizovat například rybičky či křečka, o štěňátku a koťátku většinou uvažujte, pokud je vašemu potomkovi minimálně šest let, radí PetMD.
V tomto věku je vhodné také pořizovat mazlíčky, jako jsou želvy či ještěrky, dítě se díky tomu naučí starat se o netradiční zvíře, čímž rozvíjí své znalosti a dovednosti. V tomto případě je ale třeba počítat s tím, že se budete muset o mazlíčka více starat také vy.
Když pořídíte dětem kotě či štěně, samozřejmě musíte dohlížet na to, aby o něj bylo postaráno, na druhou stranu většinu péče děti zvládnou. Nakrmit mazlíčka, vyvenčit ho, dát mu dostatečnou péči. U exotických zvířat je to náročnější. Vždy je třeba skutečně přemýšlet nad tím, jak vyspělé vaše dítě je.
Co zvážit před výběrem zvířete?
Kromě toho, zda jsou vaše děti skutečně schopné se o zvíře postarat, je třeba přemýšlet také o dalších věcech. Jsou jimi například prostor v domácnosti, časové možnosti rodiny, finanční náročnost péče, ale také temperament daného domácího mazlíčka, radí Michigan Medicine.
Pořídit dítěti zvíře je obecně odborníky považováno za vhodné hned z několika důvodů. Starost o něj učí děti zodpovědnosti, rozvíjí jejich empatii a sociální dovednosti, zvířata také mohou poskytovat emocionální podporu. V neposlední řadě pak čas strávený s nimi venku prospívá lidskému zdraví.
Na druhou stranu je třeba myslet na to, že některé děti (nebo jiní členové domácnosti) mohou mít alergie. Někteří živočichové jsou také nebezpeční a mohou způsobit menším dětem zranění, nebo mohou přenášet nemoci, pokud se o ně správně nepostaráte, doplňuje na závěr varování web Healthy Children.
Zdroj: Michigan Medicine, Healthy Children, PetMD, Baby Center
Autor: Šárka Cvrkalová