Před 50 lety byla unesena Patty Hearst. Dívka, která se nakonec přidala na stranu svých únosců

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
patty hearst
Zdroj: Profimedia

Letos v lednu uběhlo 50 let od slavného únosu Patty Hearst. Teprve devatenáctiletá dívka zmizela 4. ledna 1974. Skupina s názvem Symbionese Liberation Army šla na jistotu. Zatímco Patty unesli, jejího snoubence a souseda, kteří se ji pokoušeli bránit, brutálně zbili. Jenomže situace se obrátila směrem, se kterým nikdo nepočítal. Unesená se totiž přidala na stranu únosců.

Jevu se říká stockholmský syndrom. Jde o situaci, ve které oběť začne sympatizovat s pachatelem zločinu, tedy právě například uvězněná se svým věznitelem, popisuje Brittanica. A přesně k tomu v tomto případě došlo.

Vězeň války

Ozbrojení muži během únosu napadli několik lidí střelnými zbraněmi. Nikoho nicméně nezabili, uvádí People. Jakmile se dostali do bezpečného místa, začali jednat. V novinách zveřejnili žádost o peníze pro chudé.

Patty Hearst byla označena za vězně války. Skupina vyhrožovala, že pokud nebude postaráno o lidi ve velkých i malých městech, kteří hladoví, unesené dívce ublíží.

Randolph Hearst, slavný novinář a dědeček unesené, daroval na jídlo přes dva miliony amerických dolarů. Jak ale uvádí San Francisco Chronicle, skupina začala požadovat víc. A s tím už muž nesouhlasil. Uvedl, že peníze dodá, ale až poté, co bude jeho vnučka propuštěna.

Tania

Symbionese Liberation Army návrh na propuštění unesené odmítla. Místo toho začala vykrádat banky, vyhrožovat úřadům. Brzy se ukázalo, že Patty Hearst je jednou z těch, kdo se trestných činů dopouštějí. Odhalily ji mimo jiné záběry z kamer.

Ona později přiznala, že je členkou skupiny. Začala si říkat Tania. Policii se nakonec všechny členy podařilo zatknout, a to včetně Patty.

Ta se nejprve pokoušela tvrdit, že jí byl vymýván mozek a že za své činy nemůže. Potrestána přesto nakonec byla. Odsouzena byla 18. září 1974 a dostala celkem sedm let za mřížemi.

Zdroj: Brittanica, People, CNN, PBS, US News, San Francisco Chronicle

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články