Pozor na vánoční podvodníky: Při nákupech z e-shopů se řiďte bezpečnostními pravidly

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Nakupy pres internet
Zdroj: Shutterstock

Na Vánoce mnoho lidí objednává dárky přes internet. Často se snažíme ušetřit a nakupujeme i v obchodech, které neznáme. Je ale třeba myslet na to, že právě toho rádi využívají podvodníci, kteří se na důvěřivých lidech snaží přiživit.

Kybernetičtí podvodníci využívají toho, že kolem Vánoc nakupují na internetu lidé nezkušení, nepozorní nebo rozladění vánočním stresem.

Pokud zaplatíte peníze na stránce, která je falešná, nebo skočíte na podvodný inzerát, vaše peníze vám jen těžko budou vráceny. Podvody se objevují každým rokem a jen málokdy se peníze podaří majitelům vrátit.

Policie nabádá k opatrnosti

„Upozorňujeme, že v nastávajícím předvánočním období tradičně vyskočí množství podvodných e-shopů, často velmi vyprecizovaných, pro laika těžko odhalitelných. Dejte pozor především u vámi neznámých e-shopů,“ píše se na stránkách Policie ČR.

Kromě nakupování na e-shopu může být ale nebezpečné i využívání inzerátů a nakupování zánovních věcí na různých bazarech, doplňuje Deník. Nikdy tak nikomu neposílejte peníze předem.

Jak nakupovat s jistotou?

První možností, jak nakupovat s jistotou, je využívat e-shopy, které znáte. Vybírat si větší proslulé značky nebo místa, kde jste už v minulosti nakupovali. Vyhněte se webům s podezřelými názvy slibujícím výhodné nákupy za nejnižší ceny.

Pokud objevíte obchod, který se vám líbí, nejste si ale ohledně něj jistí, sledujte recenze. A to nejen na jeho stránkách. Často mohou být totiž uměle napsané. Hledejte informace o obchodu na internetu nebo na srovnávacích portálech.

Nejlepší způsob, jak o peníze nepřijít, je objednávat zboží na dobírku. Bývá to sice o pár korun dražší, máte ale jistotu toho, že vám balíček skutečně přijde a zaplatíte za něj až ve chvíli, kdy budete mít zboží doma, radí CNN Prima NEWS.

Důležité pak je neklikat na podezřelé odkazy, které vám pošle neznámý odesílatel. Někdy totiž nemusíte ani nic objednávat. Podvodníci se budou snažit vás přesvědčit, že u nich nějaký balíček máte. Pokud jim dáte své údaje od bankovnictví, můžete přijít o víc než jen o pár stovek za dárek, varuje web Pro ženy.

Zdroj: Pro ženy, Novinky, Policie ČR, Deník, CNN Prima NEWS

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články