Poznejte svůj archetyp zraněného dítěte, a pochopte tak svůj dospělý život

od Dominika Jandorová
2 minuty čtení
archetyp ditete
Zdroj: Shutterstock

Každý jsme jedinečnou směsicí charakterových rysů, vlastností a schopností. Přesto však můžeme najít společné vzorce, které ovlivňují náš život. Jedním z nich je archetyp zraněného dítěte, jenž s sebou někteří jedinci nesou jako břemeno i v dospělosti.

Archetyp zraněného dítěte je jedním z řady dětských archetypů, které v minulém století identifikovali psychoanalytici jako například Carl Gustav Jung. Většina z nich se domnívá, že každý člověk má ve větší či menší míře všechny tyto subarchetypy.

Ačkoli všichni zažijeme v dětství nějakou formu bolesti, u některých jedinců převažuje archetyp zraněného dítěte nad všemi ostatními a způsobuje problémy i v dospělosti.

Jak se archetyp zraněného dítěte projevuje?

Tento archetyp zahrnuje negativní emoční vzorce z dětství, které vznikly důsledkem různých forem zranění, jenž mohla spočívat ve zneužívání (fyzickém, psychickém, emocionálním nebo sexuálním), zanedbávání či traumatu. Nejčastěji k nim dochází před dosažením sedmi let věku jedince, i když tomu tak nemusí být vždy.

U dotyčných osob se obvykle projevuje hluboce zakořeněný strach ze změn a snaha o stabilitu, která jim dává pocit kontroly, jež v dětství postrádaly. Často trpí pocitem nepochopení a nízkým sebevědomím. Mají také sklon trpět klinickou depresí a dalšími psychickými poruchami, např. úzkostí, schizofrenií a sociální fobií.

Silné stránky osob s archetypem zraněného dítěte

Archetyp zraněného dítěte paradoxně vybavuje jedince zvýšenou empatií vůči emocím druhých. Přitahuje je bolest a utrpení a často se snaží pomáhat lidem v těžkých situacích. Přispívají na dobročinné účely, stávají se dobrovolníky nebo si vybírají práci v sociální sféře.

Jak najít cestu ze začarovaného kruhu?

Pokud se s archetypem zraněného dítěte ztotožňujete, svědčí to o tom, že bolestné zážitky z dětství mají zásadní vliv na váš život. Některé z příkladů uvádí na svém blogu Susanna Barlow. Například pokud jste byli šikanováni ve škole, budete se i v dospělosti cítit šikanováni spolupracovníky, přáteli a dalšími vrstevnickými skupinami.

Pokud vás týrali rodiče nebo jiní dospělí, můžete se cítit zneužíváni šéfem v práci, finančním úřadem, vládou nebo jinou domnělou autoritou. Budete si znovu vytvářet dynamiku, kterou jste zažili v dětství s vámi jako obětí.

Rozpoznáte-li svá traumata z minulosti a dokážete-li se s nimi konfrontovat, můžete se teprve posunout vpřed, dozrát a rozvinout emoční odolnost potřebnou pro naplněný život.

Zdroj: Susanna Barlow/blog, Novinky, Know Your Archetypes, Jan Blencowe
Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články