Podivní mořští tvorové: Oceány brázdí nádherní kanibalističtí plži nebo ohavné rosolovité ryby

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
glaucus atlantsky
glaucus atlantsky

Mořský ekosystém je pro nás ještě pořád velkou neznámou. V oceánech žijí živočichové, nad jejichž vzhledem zůstává rozum stát. Některé z nich vědci objevili teprve nedávno, jiné už lidé dávno častují různými přívlastky. To, jak vypadají, ale rozhodně není to jediné zajímavé.

Glaucus atlantský

Glaucus atlanticus je stříbřitě modrý plž, asi pět centimetrů velký, jemuž se také říká mořská vlaštovka či modrý drak.

Žije ve všech oceánech, nejčastěji se vyskytuje ve vodách kolem Jižní Afriky a na východě od Austrálie.

Tento modrý drak je jedovatý, umí však jed využít i ve svůj prospěch. S jeho pomocí dokáže nafouknout břišní vak, což mu umožňuje plavat naznak, nohama vzhůru.

Tvorové rodu Glaucus mají kanibalistické sklony.

Řasovník rozedraný

Řasovník rozedraný, nebo také listový mořský drak, patří do stejného rodu jako mořský koník a mořská jehla.

Jeho velikost se pohybuje kolem dvaceti až pětadvaceti centimetry. Živí se planktonem a drobnými korýši.

Výčnělky na jeho těle, připomínající listy, neslouží k pohybu, jak by se na první pohled zdálo, nýbrž k maskování.

Předstírá tak plovoucí mořskou řasu. Někteří jedinci dokáží i měnit barvu. Listový drak se vyskytuje převážně u jižního a západního pobřeží Austrálie.

Chobotnička Dumbo

Grimpoteuthis, nebo také chobotnička dumbo, je mořský živočich, jenž byl objeven vědeckou expedicí Ocean Exploration Trust teprve v roce 2018 v Kalifornii.

Běžně tyto chobotničky dorůstají dvaceti až třiceti centimetrů, ale tato, která vědeckému týmu doplula až k ponorce, měřila údajně šedesát centimetrů.

Tyto chobotničky žijí ve velkých hlubinách, a to tři až sedm kilometrů pod hladinou moře. Živí se korýši, mlži a červy. Největší exemplář tohoto druhu vážil skoro šest kilogramů a byl téměř dva metry dlouhý.

Sliznatá ryba

Další z podivných tvorů nacházejících se v mořských hlubinách je sliznatá ryba. Žije kolem 1,5 kilometrů pod hladinou a pohybuje se pomocí sliznatého povrchu svého těla – vlastně celé její tělo tvoří jakási rosolovitá hmota.

Tato ryba nemá žádné kosti a je považována za jednu z nejošklivějších ryb. Její výskyt byl zaznamenán především v pobřežních vodách Austrálie a Tasmánie.

Autor: Jaroslava Linková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články