Po 70 minutách utrpení se dívka během terapie znovuzrozením udusila. Léčba byla následně zakázána

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Dite zahada
Zdroj: Shutterstock

Candace bylo 7 let, když ji do péče získala žena jménem Jeane Elizabeth Newmaker. Ta se živila jako dětská doktorka, a brzy si tak všimla, že dívka není v pořádku. Měla psychické problémy, které se žena pokoušela řešit. Nic ale nepomáhalo, a tak nakonec přistoupila k radikálnímu řešení: pokusila se Candace vyléčit takzvaně znovuzrozením.

Candace skoro nemluvila, k nové matce si nedokázala najít cestu. Podle serveru All That’s Interesting to bylo způsobené i tím, že si v původní rodině holčička prošla mnoha traumaty. Jeane se ji pokoušela léčit předepsanými léky, nic ale nepomohlo.

V roce 2000 se Jeane doslechla o experimentální léčbě, za kterou dala v přepočtu téměř 150 000 korun. Terapii vedli Connell Watkins a Julie Powder. První týden dívka skutečně vykazovala změny k lepšímu. Pak ale došlo na závěrečný krok zvaný znovuzrození.

Léčba znovuzrozením

Znovuzrození je léčba, při které se klade důraz na správné dýchání. Má pomoci s psychickými problémy a člověk se díky ní má údajně znovu „psychicky narodit“, popisuje server Healthline. Léčba byla ale vždy velmi kontroverzní a nebezpečná.

Candace se musela schoulit do klubíčka, následně na ni byly naskládány deky, které zatížili lékaři svými vlastními těly. V této situaci měla několik minut v klidu dýchat a poté se pokusit dostat z dek ven. To mělo simulovat porod, tedy také znovuzrození dívky.

Po osmi minutách marného snažení se dívka začala dožadovat pomoci. Doktoři ji ale upozornili, že se musí snažit, protože jde o porod. Pokud prý něco pokazí, zemře ona i její matka. Během následujících minut se Candace začala dusit, a to jak vlivem dek, tak také pláče, který ji přepadl.

Léčbu nepřežila

Celý proces trval 70 minut. Candace se během snahy dostat se z dek pozvracela i pomočila. Když se nad ní nakonec pracovníci projektu slitovali a pustili ji ven, nedýchala. Přivolaní zdravotníci ji sice dokázali ještě oživit, její mozek ale už nereagoval.

Druhý den byla v nemocnici Candace prohlášena za mrtvou, příčinou bylo udušení. Jelikož byla celá terapie nahrávána na video, podařilo se u soudů prokázat, že takzvaní lékaři byli ve skutečnosti amatéři, kteří dívku z nedbalosti zabili.

Oba terapeuti podílející se na smrti holčičky dostali trest 16 let vězení. Adoptivní matka dívky vyvázla s čtyřletou podmínkou. Léčba znovuzrozením byla následně podle článku zveřejněném na serveru National Library of Medicine zakázána.

Zdroj: All That’s Interesting, National Library of Medicine, Healthline

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články