Plato od vajec do modrého kontejneru nepatří. Při třídění odpadu často děláme zbytečné chyby

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Trideni odpadu
Zdroj: Pixabay

Odpad se dnes alespoň nějakým způsobem snaží třídit velká většina Čechů. Minimálně oddělovat plasty od ostatních materiálů, často ale také sklo, plech a papír. Mnohdy ale děláme při třídění chyby, kvůli kterým vlastně celá naše snaha tak trochu postrádá smysl.

Třídění odpadu snižuje množství odpadu na skládkách a šetří přírodní zdroje. Omezuje také znečištění půdy, vody a ovzduší. Recyklované materiály lze navíc znovu využít k výrobě, šetří se tak mimo jiné i peníze, vysvětluje Dům a Zahrada. Třídit bychom tedy měli všichni. Děláte to ale správně? Možná se dopouštíte jedné z následujících velmi častých chyb, na které je třeba si dát pozor.

Ne každý papír patří do modrého kontejneru

Většina z nás by měla vědět, že modrý kontejner slouží pro vyhození papírového odpadu. Patří sem tedy veškeré papírové obaly, noviny, časopisy, lepenka, sešity, krabice či obálky, píše Bydlíme Kvalitně.

Jsou ale věci, které byste sem vyhazovat neměli. Jsou to například mokré papíry, papíry voskované nebo laminované, mastné a jinak špinavé kusy. Navíc kontejner není určen pro odpad, který už byl dříve vyroben z recyklovaného papíru. Nepatří sem tedy ani ruličky od toaletního papíru, ani třeba plata od vajec.

Jedině čisté plasty

Plastové odpady patří zásadně do žlutého kontejneru. Je ale důležité myslet na to, že musí být vždy vše čisté. Pokud vyhazujete kelímky od jogurtu, víčka musíte odtrhnout a vyhodit zvlášť. Vždy navíc kelímky musíte vymýt.

Stejně tak nepatří do žlutého kontejneru mastné věci. Lahve od oleje tedy musíte předem vyčistit, teprve potom je lze vytřídit. Obaly od šamponů a mýdel vymývat podle Ekolistu nemusíte, protože neobsahují žádné nebezpečné látky.

Barevné sklo

Při třídění skla dělají lidé nejčatěji chybu v tom, že vyhazují rozbité okenní tabule mezi sklo čiré. Ve skutečnosti se ale téměř vždy jedná o sklo barevné, vidět je to vždy na lomu na hraně skla. „V nádobách na sklo by v žádném případě neměly končit zrcadla, střepy z keramiky nebo autoskla,“ doplňuje mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Zdroj: Bydlíme Kvalitně, Ekolist, YouTube, Dům a Zahrada

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články