Pěstování pro začátečníky: Tyto druhy zeleniny zvládnete hravě vypěstovat i bez zkušeností

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
pestovani rajcat
Zdroj: Shutterstock

I když je většina druhů zeleniny volně dostupná v obchodech a supermarketech, stále více lidí tíhne k domácí zelenině, kterou si sami vypěstují na své zahrádce. Čerstvá zelenina přímo ze zahrádky, kterou jste si doslova vypiplali od semínka, totiž chutná úplně jinak než ta, kterou si koupíte v každém obchodě na rohu.

I když představa vlastní zeleniny vypadá velmi lákavě, ne každý se k tomuto kroku odhodlá. Důvod je jasný: mají strach, že se jim to nepovede. Rozhodování proto doprovází otázky typu „co když to pokazím?“ nebo „určitě to zvládnu?“

Nemáte zkušenosti? Nevadí!

Možná i vy patříte k lidem, kteří nyní s přicházejícím jarem potlačují nutkání pustit se do pěstování vlastní zeleniny jen proto, že se bojí neúspěchu.

I když třeba nemáte žádné zkušenosti, nebo jsou vaše zkušenosti jen minimální, vůbec to nevadí. Chcete-li si pěstovat vlastní zeleninu, jste na správném místě!

Zkusit to totiž může úplně každý. Dneska vám prozradíme, jaké druhy zeleniny zvládne vypěstovat i absolutní začátečník.

Okurky jsou nenáročné

Jedním z pěstitelsky nenáročných druhů zeleniny jsou bezesporu okurky. V kuchyni jsou oblíbené, v obchodě k dostání během sezony za pár korun, ale domácí okurka je prostě domácí.

Okurkám se skvěle daří tam, kde mají dostatek světla a tepla. Když je budete pravidelně zalévat, porostou vám doslova jako plevel. Jen si dejte pozor na slimáky, kterým okurky chutnají stejně jako vám.

Salát roste rychle

Další oblíbenou zeleninou, se kterou se dá v kuchyni čarovat na mnoho způsobů, je salát. I ten vám udělá radost tím, že je nenáročný a mnoho vašeho úsilí pro spokojený růst nepotřebuje.

Salát se dá pěstovat jak v záhonku, tak i v nádobách. Roste rychle a jeho sklizeň je opravdu snadná – stačí totiž odříznout vrcholky nebo podle potřeby sbírat jen jednotlivé listy.

Kdo by neměl rád rajčata?

Určitě nesmíme zapomenout na rajčata. Ta se řadí mezi nejoblíbenější druhy zeleniny vůbec a pěstovat se dají všude tam, kde budou mít dostatek sluníčka.

U rajčat je potřeba myslet také na oporu pro stonky. Rajčata se dají pěstovat v záhonku i v nádobách.

Jeden tip pro vás: rozhodnete-li se pěstovat rajčata, vysaďte v jejich těsné blízkosti aromatickou bazalku. Poslouží jako přirozená ochrana před škůdci, a navíc se říká, že pak rajčata díky ní chutnají ještě lépe.

Mrkev vypěstuje každý

Co by to bylo za seznam zeleniny vhodné pro začátečníky, kdyby na něm chyběla mrkev? Tu totiž zvládne vypěstovat úplně každý.

Pro pěstování mrkve je ideální dobře odvodněná půda, příliš se jí nedaří na místech, kde je pár centimetrů pod povrchem půda plná kamenů.

Zdroj: lifehacker.com

Autor: Nikol Kolomazníková


Související články