Pařížský syndrom aneb Když mají Japonci záchvaty paniky z návštěvy Francie

od Dominika Jandorová
2 minuty čtení
eiffelova vez
Zdroj: Shutterstock

Očekáváte poklidné město s romantickými zákoutími, milými lidmi a nádherný výhled na Eiffelovu věž. Místo toho dostanete ulice plné odpadků, žebrající bezdomovce a vybrané kapsy během tlačenice kolem pařížské dominanty. Výsledkem je pak pařížský syndrom.

Mnoho návštěvníků přijíždí s romantickou představou Paříže – dlážděné ulice, krásné francouzské ženy a elegantní muži a povznášející umění v Louvru. Realita však očekáváním neodpovídá, což těžce nesou zejména japonští turisté.

Setkání s hrubým taxikářem nebo číšníkem křičícím na zákazníky, kteří neumí plynně francouzsky, může být pro příslušníky jiných západních kultur úsměvné. Ale pro Japonce zvyklé na zdvořilejší a vstřícnější společnost může být tato zkušenost zdrcující.

Záchvaty paniky i halucinace

Pařížský syndrom poprvé identifikoval v 80. letech 20. století japonský psychiatr Hiroaki Ota. Pařížský syndrom je legitimní psychická porucha, jejíž příznaky sahají od nevolnosti, zrychleného tepu a záchvatů paniky až po halucinace. Za klíčový spouštěč je označen střet kulturních extrémů mezi Japonskem a Francií, který vytváří prostředí, v němž se očekávání dramaticky střetávají s realitou.

Ročně se jeho obětí stane v průměru 20 japonských turistů, především žen ve věku kolem 30 let, které mají od své první cesty do zahraničí velká očekávání. Jak uvádí Independent, nepotvrzené zprávy dokonce tvrdí, že japonské velvyslanectví v Paříži má 24hodinovou pohotovostní linku pro ty, kteří trpí příznaky šoku souvisejícího s cestovním traumatem.

Nejen Paříž způsobuje psychický otřes

Je známo, že příznaky podobné pařížskému syndromu postihují také turisty, kteří navštěvují Jeruzalém. Blízkost svatých míst může u cestovatelů a poutníků vyvolat paranoii, často spojenou s intenzivním náboženským prožitkem.

Na jiném místě, ve Florencii, se u turistů nadšených uměním a architekturou italského města může objevit Stendhalův syndrom – paranoia a bušení srdce vyvolané historickým významem a krásou toho, co vidí před sebou.

Jak se vyhnout pařížskému syndromu?

Pamatujte, že Paříž trpí stejnými nedostatky jako většina velkých měst (včetně Prahy). Budete muset přijmout realitu přeplněných turistických zón a ne vždy přátelsky naladěných místních obyvatel. Nebo raději vyrazte do méně frekventovaných turistických cílů.

Zdroj: Independent, BBC, Lidovky, Epocha Plus, Respekt
Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články