Ostrovy hrůzy: Kanibalové návštěvníkům připravují nečekaná překvapení. Dodnes obývají část Papua Nová Guinea

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
kanibalove 2
kanibalove 2

Nová Guinea je místem, které stále nabízí útočiště pro mnohé domorodé kmeny. Už v historii si někteří návštěvníci všimli, že se zde nacházejí také nebezpečné kmeny kanibalů. Nahlášeny byly alarmující případy, kdy byli napadeni cizinci. Místní kanibalové přezdívaní jako „lovci hlav“ je zabili a snědli.

Jiný kraj, jiný mrav

Zatímco pro nás, obyvatelé západu, se zdá, že pojem kanibalismus je naprosto nepředstavitelný, pro místní, to je součást jejich kultury. Nejedná se ovšem o akt, který by byl prováděn z hladu. Jejich rituály jsou spojeny se silnou vírou – animismem. Západní strana Papuy Nové Guineje, je známá tím, že se zde kanibalismus praktikuje již po staletí.

Není kanibal jako kanibal

Zdroj: Travelmarbles.com

Honai honai

Centrální vysočina západní Papuy je domovem obyvatel tzv. Honai honai. Žijí v chatkách z rákosí, muži tráví většinu času lovem a žena se stará o děti. Drobné války mezi vesnicemi jsou nedílnou součástí jejich kultury. Poté co protivníka zabijí, putuje na jejich talíř. Ze zbytků od večeře, jako je lebka a kosti vyrobí zbraně.

Yali

Zdroj: Travelmarbles.com

Skupina Yali byla objevená teprve na počátku 60. let a je známá jako „kmen trpaslíků“ díky své nízké výšce (v průměru 150 cm). Zdali skrývají Sněhurku, se asi nedozvíme, protože je velmi těžké se k nim dostat. Jedná se o několika denní túru přes strmé hory. Tento kmen drtí kosti svých obětí a rozprašuje tento prach po vesnici, aby jim zabránili v návratu.

Asmat

Zdroj: Travelmarbles.com

Další kmen Asmat je známý svými velkolepými dřevořezbami, které jsou považovány za jedny z nejlepších na světě. Asmati jsou legendární lovci hlav, kteří však nezabíjejí lidi pro jídlo, ani pro trofeje, ale kvůli magii. Věří, že jim kanibalismus přinese zvláštní super sílu a pojmenovávají své děti po lidech, které zabili.

Korowai

Zdroj: Travelmarbles.com

Korowai jsou sousedi Asmatu. Tyto kmeny žijí v domech postavených ze stromů, které jsou až 30-50 metrů nad zemí v deštných pralesích. S vědci si hrají na škatulata. Pravidelně se kvůli lovu přesouvají, což odborníkům ztěžuje jejich studium.

Kombai

Kmen Kombai je další komunitou, která staví své domovy vysoko v korunách stromů. Místní muži si genitálie zakrývají originálním způsobem, a to pomocí ptačího zobáku. Tito domorodci jsou spojováni s endo-kanibalismem. Věří, že pokud vypijí krev svých příbuzných, získají jejich dobré vlastnosti. Nedílnou součástí této kultury je také černá magie.

Záhadné zmizení antropologa Michaela Rockefellera

Děsivý zážitek popisuje ve své knize také Paul Hoffmann. „Jeden z kmenů vrazil Michaelovi kopí do žeber. Poté mu byla useknuta hlava. Řez byl veden přes obličej od kořene nosu po zátylek na krku,“ tvrdí Paul Hoffmann. „Žebra domorodci rozsekali sekerou a vytrhly hrudní kost. Odřízli mu ruce a nohy. Některé vnitřnosti snědli ihned, jiné uvařili. Při této hostině se zpívalo a pila se moč oběti,“ dodává.

Michael Rockerfeller zmizel během expedice v džungli Západní Papuy v roce 1961. Zdali Paul Hoffmann vypráví ve své knize pravdu, zůstane tajemstvím. Podobné případy se ale objevují dodnes a stále se o nich mluví.

Autor: Darja Black
Zdroj: Travel Marbles magazine, The culture trip


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články