Odhalili jsme, proč na nás kočky tupě zírají. Skutečné důvody vás překvapí

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
kocka
Zdroj: Shutterstock

Všichni chovatelé koček to znají. Kočka si před vás sedne a upřeně na vás zírá. Vy ale zrovna netušíte, co po vás chce, takže vás její výraz začne znervózňovat. Přestože si myslíme, že své miláčky známe, pořád se najdou věci, kterým nerozumíme. Pojďme tomuto chování přijít na kloub.

Abychom vás hned na začátku uklidnili, kočičí zírání nemusí věstit nic špatného. Když na vás bude vaše šelma zírat, nutně to neznamená, že ji něco trápí nebo je nemocná.

Opatrnost je ale na místě, jelikož kočičí zírání může značit i onemocnění ledvin nebo selhání srdce.

To jsou totiž problémy, které mohou vést k hypertenzi, a tak by vás svým upřeným pohledem mohla kočka žádat o pomoc.

Vyžadují si vaši pozornost

Většina případů ale ukazuje, že tento jev značí úplně odlišné věci.

První z nich je obyčejné vyžadování pozornosti. I kočky totiž mohou být na svém pánovi závislé, jakkoliv jsou v tomto přeborníci psi.

Měli byste se tedy jako první ujistit, že vaše kočka má vše, co potřebuje.

Když se o vás začne kočka třít, nenechte ji projít bez povšimnutí a pohlaďte ji. Pokud se přijde mazlit zrovna v době, kdy pracujete, nebo se koukáte na televizi, věnujte jí pár vteřin i tak.

Když nebude citově strádat, můžete si být téměř jisti, že na vás kvůli vyžadování se pozornosti nebude tupě zírat.

Dalším důvodem kočičího zírání na vaši maličkost může být jednoduše to, že se nudí.

V takovém případě už je na vás, zda popadnete „laserové“ ukazovátko a budete jím svítit na zeď, nebo vytáhnete jinou oblíbenou hračku vašeho mazlíčka.

Dobrým pomocníkem jsou i inteligenční hračky, které vašeho zvířecího společníka zabaví na delší dobu.

Vyzývají vás ke hře

Pokud na vás začne kočka upřeně hledět přímo při hře, znamená to, že vás vyzývá k zapojení. Nemáte tedy jen nečinně sedět a sledovat, jak si hraje, ale ke hře se přidat.

Čtvrt hodiny denně, které strávíte hraním si s vaší kočkou, vaše zvíře zabaví a vám jako bonus pomohou odbourat stres. Proto jste si ostatně mazlíčka pořídili.

Dalším vysvětlením může být to, že kočky zíráním na vás studují vaše chování. To dělají proto, aby podle něj mohly upravit to své.

To se může stát třeba při zazvonění zvonku. Kočky se v tomto případě leknou a pak vám věnují dlouhý, vyděšený pohled. Čekají totiž, jak na tento podnět zareagujete.

Zatímco vy spěcháte ke dveřím otevřít, kočka prchá mílovými kroky pod postel či do jiného úkrytu, kde se schová před potenciálním nebezpečím.

Důvod, který vás možná napadl jako první, je pak ten, že má váš miláček hlad. Neplatí totiž to, že kočky se vyžadují žrádla výhradně škrábáním na skříň nebo lednici, kde je uloženo.

Vydrží na vás dlouhé minuty koukat a doufat, že vám dojde, že by chtěly zaplnit misku.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články