Objevte kouzlo digitální detoxu. Jeho nezpochybnitelné výsledky vás překvapí

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
digitalni detox
digitalni detox

Odpočinek od digitálních technologií a virtuálního světa má obrovské výhody pro vaše tělo i mysl. Nevěříte? Pak jste to patrně nezkusili, nebo jste na nich závislí. I s tím se však dá něco dělat, aby se vám lépe dýchalo a cítili jste se spokojenější.

Většina z nás stráví na mobilním telefonu několik hodin denně. A to i v případě, že si to nemyslí.

Těch pár minut, co brouzdáme na internetu při koukání na televizi či při jízdě tramvají, se nasčítá, takže můžete být výsledkem překvapeni. I to je jeden z důkazů, že se chytrý telefon stal rozšířením lidské ruky.

Pokud se bez mobilu cítíte nesví, nebo si uvědomujete, že na něm trávíte bezcílným brouzdáním na internetu a sociálních sítích příliš času, máme pro vás pár tipů, jak se od technologií oprostit.

Nemusíte se přitom úplně odříznout od světa, klíč je v každodenních malých krůčcích.

Nebudete tolik ve stresu a zlepší se vám zdraví

Mnoho sociálních experimentů s digitálním detoxem vedlo k tomu, že lidé byli překvapeni, že se bez neustálého držení mobilu v ruce cítí méně ve stresu.

Díky tomu, že nebudete každou volnou chvilku kontrolovat e-maily, oznámení na Facebooku a podobné věci, budete mnohem více žít v současnosti, tím pádem se stanete produktivnější. Najednou vám zbude spousta času na drobnosti, které jinak nestíháte.

I vaše vztahy budou zdravější. Nebudou totiž tolik ustupovat těm v kybernetickém světě. Najednou nebudete mít nutkání kontrolovat displej telefonu při rodinné večeři, takže budete duchem přítomní a užijete si kvalitně strávený čas s nejbližšími.

Zlepší se i vaše fyzické zdraví. Kromě tažení palce po obrazovce totiž neděláte skoro žádný pohyb. Vsadíme se tedy, že při koukání do mobilu ležíte nebo sedíte.

S tím jde ruku v ruce sklon k obezitě a to, že se budete cítit unavení a neprotažení. Raději telefon strčte do kapsy a vyrazte ven na procházku, v lepším případě jej rovnou nechte doma.

Bez mobilu se usíná lépe. Má to logické vysvětlení

Když nebudete používat mobilní telefon v ložnici, budete mít kvalitnější spánek. Lehnutím do postele totiž dáte vašemu mozku signál, že je čas jít spát.

Ten pak uvolňuje chemickou látku zvanou melatonin, která pomáhá tělu relaxovat a zavřít oči.

Pokud se budete i v posteli zaměstnávat koukáním na osvětlený displej telefonu, budete do mozku vysílat signály, že má ještě zůstat ve bdělém stavu, čímž si usínání jen prodloužíte.

Zkuste si před spaním odnést telefon do jiné místnosti. Pokud máte na svém přístroji budík, pořiďte si raději ten klasický, ať se nevymlouváte, že musíte mít telefon na nočním stolku za každých okolností.

Budete-li se řídit výše uvedenými radami, bude váš digitální detox úspěšný a váš život se zlepší. Chce to však odhodlání a vytrvalost.

Autor: Alice Konopásková

Související články