Oběť Bohu nebo symbol přicházejícího jara. To jsou důvody, proč na Velikonoce pečeme beránka

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Velikonoce
Zdroj: Shutterstock

Před Velikonocemi se tradičně v obchodech objeví beránci, většina lidí si pak dezert přímo na svátek peče doma sama. Patříte k těm, kteří musí na velikonočním stole beránka mít? Pokud ano, možná vás bude zajímat, odkud se tradice vlastně vzala.

Že jde o symbol Velikonoc, to ví každé malé dítě. Proč ale pečeme právě beránka? Ve skutečnosti se původně na svátky konzumovalo skopové maso. Postupem času se ale tradice změnila a dnes se dělá beránek ve formě moučníku.

Oběť

Dříve se na Velikonoce jedlo skopové maso. Tato tradice v mnoha zemích přetrvává. Oběť beránka byla připomínkou vyvedení židů z Egypta, vysvětluje Magazín Recepty.

Beránek se pekl vcelku na rožni a jedl se s nekvašeným chlebem. V křesťanství symbolizuje zvíře nevinnost a čistotu. V pozdějších dobách se pak maso konzumovalo tradičně na oběd. Kvůli nedostatku skopového masa se ale po čase beránek začal nahrazovat tím sladkým.

Připomínka jara

Velikonoce jsou spojeny s oslavou jara. A beránek mnoha lidem připomíná jehňátka pasoucí se na zelených stráních. Dalším vysvětlením, kde se tradice vzala, je tak i právě toto.

Mnoho lidí nicméně protestuje, že v takovém případě by bylo poměrně drastické skopové maso jíst, místo toho, abychom beránka vnímali jako žijící symbol jarního počasí.

Většina osob se proto kloní spíše k prvnímu důvodu. Ať už je ale původ tradice jakýkoli, nezapomeňte si letos beránka v podobě sladkého moučníku upéct. K Velikonocům totiž rozhodně patří, na tom se shodneme všichni.

Zdroj: E-region, iDNES, Magazín Recepty, Český rozhlas Liberec, Blesk pro Ženy

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články