Největší bolesti na světě: Tohle zažít nechcete

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Nejvetsi bolesti
Zdroj: Shutterstock

Každému z nás někdy proběhla hlavou myšlenka o tom, že takovou bolest snad ještě v životě nezažil. Zatímco někdo ale takhle prožíval obyčejnou odřeninu, jiný si skřípl ruku do dveří, nebo šlápl na rezavý hřebík. Jaké jsou ale ve skutečnosti ty nejbolestivější zážitky na světě?

Podle průzkumů lidé považují za nejbolestivější události porod, nakopnutí do varlat, frakturu penisu nebo popáleniny. To jsou sice velmi bolestivé věci, ale prvních pět událostí na stupnici bolestivosti vás možná překvapí.

Některé mohou potkat každého z nás, s jinými se pravděpodobně nikdy nesetkáte. Výzkumy a osobní zkušenosti vědců i dobrovolníků, kteří se nechali během bolesti měřit přístroji, ukazují toto:

Bolest zubů

Na pátém místě se objevila bolest zubů, kterou většina z nás dobře zná. Někdy zub jen tak pobolívá, ale pokud dojde k bolesti v nervech, která se šíří až do hlavy, zad a v podstatě celého těla, mnozí lidé dokonce omdlévají, a to i ti největší drsňáci, jak někteří muži přiznali.

Pokud se zubař trefí zubní vrtačkou přímo do neumrtveného nervu při nějakém banálním zákroku, můžete si být jisti, že na tenhle zážitek jen tak nezapomenete.

Kousnutí mravencem paraponera clavata

Bolest, kterou mnozí odborníci přirovnávají k postřelení, je hrozná především tím, že trvá dlouhou dobu a i po podání analgetik je nástup úlevy poměrně pomalý. Kousnutí tropickým mravencem paraponera clavata je v žebříčku největších bolestí na 4. místě.

Dobrovolně se tímto mravencem nechal kousnout komik Hamish Blake, australský umělec, který v rámci jedné show chtěl ukázat fanouškům, co tenhle hmyz dovede. Po pár minutách natáčení následoval velmi rychlý převoz do nemocnice a fanoušci si později mohli užít záběry svého oblíbence s bolestivým výrazem v obličeji.

Ledvinové kameny

Mnoho psychologů tvrdí, že ledvinové kameny mohou v mnoha případech bolet jako porod. Jiní se ale shodují na tom, že je to mnohem horší. Bolest obvykle začíná v zádech a přes páteř postupuje do podbřišku.

Některé ledvinové kameny mají až 3 milimetry. Musí se vyloučit přirozenou cestou, což je velmi bolestivé. Lidé, kteří si tímto procesem prošli, často říkají, že se cítili, jako kdyby měli vymočit žiletku.

Kousnutí odrancem

Odranec (anglicky stonefish) je ryba, která, jak název napovídá, se maskuje na dně moří mezi kameny. Pokud na ni člověk šlápne, probodne jeho chodidlo a vypustí mu do těla jed. Pokud je jedu dostatek, do dvou hodin oběť umírá.

Předtím dojde k halucinacím a bolesti hlavy, která se postupně rozšíří do celého těla. A podle zkušeností je nepopsatelná. Ryba se obvykle nachází jen na dně Indického a Tichého oceánu, málokomu se tak díkybohu podaří se s ní setkat.

Klastrová bolest hlavy

Tato bolest hlavy se projevuje jako silná migréna v jedné polovině obličeje, obvykle okolo oka. Bolest dokonce dostala přezdívku sebevražedná bolest hlavy, protože mnozí jsou z ní tak zoufalí, že nemohou jinak než si ublížit.

Bolest postihuje nervy okolo očí, člověk cítí nepříjemné tepání a je mu, jako kdyby mu mělo oko vypadnout z hlavy. Není proto divu, že tato bolest je podle vědců na žebříčku na místě číslo jedna.

Zdroj: wikipedia.org, TikTok, refresher.cz
Autor: Šárka Cvrkalová


Související články