Nejen Kellnerův život vzala letecká nehoda. Pád vrtulníku či letadla se stal osudným i sportovním legendám a politikům

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
petr kellner
Zdroj: AFP PHOTO / PPF GROUP

Někteří lidé se létat bojí, jiní si tento rychlý způsob dopravy užívají bez starostí. Podle statistik jsou letadla jedním z nejbezpečnějších dopravních prostředků. Přesto v nich již zahynuly tisíce lidí. A nebezpečí se nevyhýbá ani slavným.

I když statistiky hovoří ve prospěch letadel, když už se nějaká ta nehoda stane, obvykle se o ní mluví dlouho. Pády letadel sice nejsou příliš časté, přesto už ale stály životy mnoho lidí. A mimo jiné i tyto slavné osobnosti.

Sportovní legendy

Kobe Bryant byl jeden z nejlepších amerických basketbalistů. Jenže 26. ledna roku 2020 pilot jeho vrtulníku ztratil při špatné viditelnosti kontrolu nad řízením. Při této nehodě zemřela nejen sportovní legenda, ale i jeho dcera, manželka a dalších sedm lidí.

Čeští fanoušci v roce 2011 zase oplakali ztrátu tří velkých hokejistů. 7. září toho roku se zřítilo letadlo u města Jaroslavle. Z třiceti šesti členů posádky přežil jen jeden. A o život přišly také hokejové legendy, jakými byl Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček.

Smrt v letadle potkala také legendárního automobilového závodníka Colina McRae. Zatímco v autě si byl vždy vším jistý a nikdy neměl ze svého oblíbeného sportu ani škrábnutí, let helikoptérou se mu stal osudným.

Velikáni z politiky

V roce 2004 zemřel při nehodě letadla makedonský prezident Boris Trajkofski. Stroj s ním na palubě se zřítil kvůli husté mlze. Že se smrt v letadle nevyhýbá ani hlavám států, potvrzuje i nehoda z roku 2010, při které zemřel polský prezident Lev Kaczyński.

Roku 1977 se smrti v letadle nevyhnula druhá manželka prezidenta Gustava Husáka. Viera Husáková zemřela po pádu vrtulníku ve svých čtyřiapadesáti letech. 16. července 1999 spadlo letadlo také se synem někdejšího amerického prezidenta Johnem Kennedym mladším.

K další obětem leteckých tragédií patřil slavný americký miliardář Steve Fosset, polský podnikatel Karol Kania nebo český miliardář a podnikatel Petr Kellner. Mezi jmény zemřelých při nehodách letadla se objevuje také legenda obuvnického odvětví Tomáš Baťa.

Sweet home Alabama

Letecké neštěstí potkalo tři členy slavné skupiny Lynyrd Skynyrd. Skupina, která se proslavila hity jako Sweet home Alabama, Free Bird nebo Simple Man nasedla v roce 1977 na letadlo, které ji mělo dopravit na první zastávku jejího turné.

Tam ale členové nikdy nedoletěli. V soukromém letadle zahynuli Ronnie Van Zant, Steve Gaines a Cassie Gaines poté, co mu z nevysvětlitelných důvodů došlo palivo.

Dalším zpěvákem, který nepřežil cestu letadlem, se stal v roce 2019 Brazilec Gabriel Diniz. Ten letěl soukromým dopravním prostředkem na oslavu narozenin své přítelkyně, jenže letadlo se zřítilo a on zemřel v mladém věku dvaceti osmi let.

Statisticky jsou nejhoršími letadly ta ruská, v nichž zahynulo zatím nejvíce osob, mnohdy z nepochopitelných důvodů. A to ať už se jednalo o slavné osobnosti, vojáky či civilisty.

Nehody letadel zkrátka existují, a i když jich není tolik jako například automobilových havárií, mluví se o nich, protože při nich obvykle umírá podstatně více lidí. Na základě nehod ale dochází k bezpečnostním opatřením, která statistiky každým rokem zlepšují.

Zdroj: iSport, us-network

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články