Navštivte dvě nejstrašidelnější místa v Čechách. Budete omdlévat, mít husí kůži a už nikdy se nebudete chtít vrátit

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Sadrove sochy
Zdroj: rudnitskaya_anna / Shutterstock.com

Bojíte se rádi? Milujete místa, která jsou spojená s tajemnými historkami a na kterých vám naskakuje husí kůže? Taková místa existují po celém světě, ale my dnes zůstaneme v Čechách a představíme vám dvě nejstrašidelnější.

Do oblasti Velhartic jezdí turisté spíše kvůli nedalekému gotickému hradu, ale jakmile se dozví o tajemném hřbitově, neváhají zajet i sem. Chtějí si na vlastní kůži vyzkoušet, zda na ně bude hřbitov působit.

Obřad, který nevyšel

Osamocený kostel sv. Maří Magdalény obklopený místním hřbitovem u Velhartic je pro neznalé běžným místem. Kdo však jen trochu ví, vyhýbá se tomuto hřbitovu obloukem.

Server České záhady dokonce uvádí, že se nedoporučuje toto místo navštěvovat. Proč? Před dávnými lety byla v jihovýchodní části hřbitova použita černá magie za účelem oživení mrtvého.

Obřad se ale nepodařil a černá magie zůstala součástí tohoto místa. Navíc dle některých zdrojů měla být kvůli rituálu unesena a obětována krásná panna z nedalekého okolí.

Dívčí tvář na štítu?

Tajemný je i samotný kostel sv. Maří Magdalény z roku 1373, na jehož štítu jsou skvrny připomínající dívčí obličej. Několikrát se prý tyto skvrny pokoušeli odstranit, ale „obličej“ se vždy objeví znovu.

Tento hřbitov navštívil i Karel Jaromír Erben a legenda ho natolik učarovala, že se jí inspiroval při psaní balady Svatební košile, která je součástí známé sbírky Kytice.

„Traduje se, že je to tvář dívky, která figuruje v Erbenově baladě Svatební košile,“ vysvětlil tehdejší místostarosta obce Jan Löffelmann a předseda občanského sdružení za záchranu kostela.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Irena Doležalová (@dolezalovairena)

Upálení zaživa

A pokud vás ani toto nepřesvědčilo, že je hřbitov plný negativní energie, která vás může ochromit, tak přejdeme od duchovna ke skutečné události, ke které zde mělo dojít.

„Tady původně stávala vesnice a také dřevěný kostel. Jednou tu vesnici doslova srovnali se zemí lupiči, lidi nahnali do kostela a kostel zapálili. Neví se, jestli to skutečně takhle proběhlo a zda právě to není důvodem zdejší negativní energie,“ dodal bývalý místostarosta.

Nechodí sem tedy ani sami místní, protože se po jeho návštěvě necítí dobře, mívají noční můry a některé ženy zde dokonce omdlely. Davová psychóza, nebo má hřbitov opravdu takto negativní vibrace?

Negativní energie je prý na mnoha místech

Lovci záhad sem jezdí měřit negativní energii a zjistili, že kromě jihovýchodní části hřbitova je dále koncentrována i do bočního vchodu kostela.

Zde je dlažba, do které je zasazen kříž, v jehož levém rameni se nachází negativní energie. Ta se dle lovců záhad najde i na dalších okolních místech a má se jednat o oblasti, kudy chodil oživlý mrtvý.

„Zakládáme si na tom, že když provádíme výzkum, snažíme se být maximálně objektivní, až skeptičtí. Velhartický hřbitov se však stal unikátem, který nahrává všem fanouškům paranormálních jevů,“ řekl pro iDNES Ondřej Bezouška, jeden z těch, kteří zde prováděli měření.

„Závěry z našeho výzkumu objektivně říkají, že se tam odehrávají nějaké fyzikální anomálie, které pro nás nemají racionální původ,“ dodává Bezouška.

Modlící se sochy

Malá obec Luková na Manětínsku se pyšní kostelem sv. Jiří, který byl po požáru v roce 1796 opraven a v letech 1854–1858 přestavěn ve směsi novorománského a gotického slohu.

Jak zmiňuje server zámku Manětín, kostel je kulturní památkou České republiky, ale bohužel se nachází v havarijním stavu.

Proč se o něm zmiňujeme v souvislosti s místy, která na vás nebudou působit úplně příjemně? Student Jakub Hadrava zde totiž v roce 2012 instaloval unikátní sádrové sochy přikryté látkou.

Tyto sochy mají symbolizovat věřící sudetské Němce, kteří zde dříve žili.

Zajímavostí je, že každá socha byla vyráběna na živém člověku. Sochy mají přivést do kostela návštěvníky, a tedy i finance na nutné opravy.

Mnohým ale pohled na těchto 32 tichých soch nahání doslova hrůzu. Zkuste si vedle některé z nich sednout či stoupnout. Stále věříte, že to jsou sochy a žádná z nich se nepohne?

Zdroje: České záhady, Kudy z nudy, Region Rozhlas, Výšlapy, iDNES, Zámek Manětín, Instagram

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články