Muzeum ztroskotaných vztahů vystavuje plyšové hračky, šperky i oblečení. Tedy vše, co vám vašeho bývalého partnera připomíná

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Stare veci
Zdroj: Shutterstock

Až příště pojedete na dovolenou do Chorvatska a budete přemýšlet, co jste ještě v zemi nenavštívili, zkuste například zavítat do muzea ztroskotaných vztahů. V něm se pokocháte předměty, které byly svědky mnoha rozpadlých lásek, některé z nich vás možná svou originalitou překvapí.

Když se vztah dvou lidí rozpadne, obvykle jim každému zůstane něco, co toho druhého připomíná. Takové předměty často končí v popelnici. Před 20 lety ale přišli Olinka Vistica a Drazen Grubisic s jiným nápadem. Pár, který sám skončil rozchodem, založil muzeum s věcmi připomínajícími ztroskotané vztahy.

Začalo to malým králíčkem

Vistica a Grubisic se podle webu Surface rozešli v dobrém. I tak pro ně bylo ale dělení předmětů náročné. U většiny věcí se dokázali nějak s rozdělením poprat, pak ale zbyl malý chlupatý plyšový králíček. Ani jeden si ho nechtěl vzít, protože jim až moc připomínal toho druhého.

Vyhodit ho jim ale bylo líto. A v tu chvíli Visticu napadlo: „Co kdyby existovalo muzeum, kam by lidé právě takové předměty mohli umístit?“ Její nápad byl sice zpočátku považován za vtip, dnes ale muzeum obsahuje desítky exponátů. A to včetně velmi zajímavých příběhů.

Tuny anonymních darů

Muzeum od samého začátku dostává od anonymních dárců mnoho předmětů k vystavování. Často jsou to plyšáci a další hračky, řetízky, náramky a další šperky, někdy ale také dorazí oblečení nebo deky.

Je v něm vystaven například větrák, tenisové rakety, gumové prasátko, sportovní boty, ale také kelímek z první společné návštěvy ve Starbucks nebo kávovar či toustovač.

„Plyšového Snoopyho mi dal, když mi bylo 17 let. Po 30 letech jsme spolu měli rodinu, on se ale zamiloval do jiné a opustil mě i děti. A řekl mi, že mě vlastně nikdy nemiloval,“ píše se podle serveru Bored Panda například u jednoho z vystavovaných předmětů.

Dalším zajímavým předmětem je i kresba neznámého muže, který zamilovanému páru předal narychlo vytvořený obrázek s tím, že jim to jako páru moc sluší. Po letech se ale stalo dílo jen bolestnou připomínkou rozpadlého vztahu.

„Nezáleží na náboženství, rase, kultuře nebo ekonomické situaci. Předměty a příběhy se týkají lidí a pocitů, a ty jsou většinou stejné,“ říká majitel muzea, které mohou zájemci navštívit v hlavním městě Chorvatska.

Zdroj: The New York Times, Surface, Bored Panda, The Travel

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články