Muž prodal sám sebe. Akcionáři rozhodovali o tom, s kým se rozejde nebo zda podstoupí vasektomii

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
uzavreni obchodu
zdroj: Shutterstock

Pro peníze někteří lidé udělají různé věci. Pravděpodobně největší šílenost ale provedl v roce 2008 obchodník Mike Merrill, který se rozhodl rozprodat sám sebe. Rozdělil svou osobnost na 100 000 akcií, které pak prodával jednu za dolar. Akcionáři následně mohli rozhodovat o jeho životě.


Mike Merrill provedl zásadní krok svého života 26. ledna roku 2008. Prodat se mu během následujícího měsíce podařilo necelých 1000 akcií. Slíbil nicméně, že ty, které si ponechal, nebudou mít vliv na hlasování o jeho životě. Součástí výzvy pro kupující totiž byla možnost určovat, jakým směrem se bude Mikeova osobnost ubírat.

Ačkoli zpočátku se to jevilo jako dobrý nápad, postupem času začalo akcie kupovat víc a víc lidí, kteří se na Mikeovi pokusili vydělat. Aby získal peníze, rozhodl se nechat o svém životě rozhodovat několik přátel, ale také celou řadu osob, které nikdy předtím nepotkal, uvádí The Hustle.

V současné době se ve světě pohybuje okolo 800 investorů, kteří dohromady koupili kolem 12 000 Mikeových akcií, píše server Wired. Během let 2008 až 2021 se cena jedné akcie pohybovala v rozmezí mezi původním 1 dolarem až po 18 dolarů.

Rozhodují o jeho životě

Akcionáři, kteří vlastní díky svému nákupu část Mikeova života, mohou rozhodovat prakticky o jakémkoli jeho kroku. Mohou hlasovat o tom, jak dlouho bude spát, zda se rozejde se svou partnerkou, jednou dokonce rozhodovali i o tom, zda by měl podnikatel podstoupit vasektomii.

Když se rok po rozprodání části akcií Merrill rozhodl nastěhovat ke své přítelkyni, akcionářům se to nelíbilo. „Začali mi psát e-maily, že takové rozhodnutí ovlivňuje můj život, a to oni by měli být ti, kteří o něm budou hlasovat. A tak jsem si řekl, že mají pravdu a nechám je mluvit mi do mého osobního života,“ uvedl podnikatel pro Wired.

Následně přišlo akcionářům jako potenciální zátěž Mikeovo rozhodnutí mít děti. Proto hlasovali o tom, zda by měl podstoupit vasektomii. K jeho velké úlevě s těsným výsledkem 55 % zvítězila možnost NE.

„Pomyslel jsem si, že je super, že jsem konečně v klidu, že si mohu zase se svým životem dělat, co chci. Jenomže oni pak začali rozhodovat o tom, s kým budu chodit. A je to fér, přece jenom vlastní můj život, mají na to právo,“ dodal v rozhovoru.

Poptávka vzrostla

Čím více nechal akcionáře zasahovat do svého osobního života, tím větší byla poptávka i cena jeho akcií. Sám Mike přiznává, že si není jistý, zda šlo o peníze, nebo o možnost rozhodovat o něčím osudu. On každopádně na prodeji akcií nějaký čas vydělával.

V posledních letech jdou ale naopak Mikeovy akcie spíše dolů. Ačkoli zhruba před pěti lety dosáhly téměř 19 dolarů, v roce 2021 byly zhruba na 6 dolarech. Merrill i nadále zveřejňuje hlasování pro své akcionáře. Závažnost témat se nicméně pomalu snižuje.

Akcionáři po prvotním nadšení nejspíš z velké části zjistili, že na Merrillově životě se nedá vydělat tolik, kolik si představovali. A hrát si s cizím životem je po tolika letech už také pomalu omrzelo.

Zdroj: The Hustle, Wired, Spectrum News 1

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články