Mor chytíte pouhým pohledem. Lidé si pandemie vykládali prazvláštním způsobem

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
epidemie
epidemie

Způsoby, jakými se lidé pokoušeli vysvětlit pandemie, se napříč historií různí. Někteří vinili bohy, jiní své nepřátele nebo vesmír. Mnozí však věřili v to, že vzduch je prostě zkažený.

Domněnky o šíření nemocí, především cholery a moru, se příliš nezakládaly na rozumu a pro dnešního člověka zní opravdu absurdně.

Zatímco někteří využívali metody pozorování, jiní se obrátili k víře. Vzniklo mnoho zajímavých a leckdy úsměvných teorií.

Mor chytíte pouhým pohledem a další absurdní domněnky

Než věda přišla s racionálním vysvětlením v podobě pouhým okem neviditelných bakterií a virů, uběhlo mnoho let, kdy si lidé nevěděli rady.

Mysleli si, že takový mor můžete chytit pouhým podíváním se na nakaženého. Zkrátka už si nedokázali vysvětlit, že se nemoc tak rychle šíří a vidí její následky na každém kroku.

Jedno z nejrozšířenějších vysvětlení šíření nemocí byla ve starověku boží pomsta. Když masy nemocných začaly nevysvětlitelně umírat, mnoho kultur vinilo pomstychtivé bohy. S tématem boží pomsty pracuje třeba Homér v Iliadě.

I mistr tesař se někdy utne

Ve středověku sváděli vinu i na astrologii, konkrétně na špatnou konstelaci planet. Nešlo jim jinak na mozek, jak je možné, že se miliony lidí nakazily dýmějovým morem.

Tuto svou domněnku představili lékaři z pařížské univerzity králi Filipovi VI. s odkazem na starověké filosofy. Špatná konstelace měla za následek zkažený vzduch, takzvané miasma. Jakmile tedy vzduch nepříjemně zapáchal, považoval se za nositele nemoci.

I slavný dramatik a básník William Shakespeare se stejně jako ostatní Londýňané z počátku 16. století koupal jen zřídka a žil mezi potkany, špínou a blechami, ale domníval se, že mor je věcí atmosféry.

Mor jako záminka k útoku na nepřátele

Křesťané ale vinili z moru i židovské obyvatelstvo, což brali jako záminku k zaútočení na židovská ghetta s prakticky každou vlnou nemoci. Tvrdili, že Židé tráví studny a spikli se s démony, aby mor šířili.

V 19. a na počátku 20. století se stala předmětem konspiračních teorií i cholera, jež se šířila napříč Evropou.

Chudí lidé obviňovali z tohoto stavu elitu, dokonce tvrdili, že nákazu šíří cíleně právě mezi nemajetné. A tak byli vražděni členové policie i vlády a ničeny nemocnice a radnice.

Pozorovací metody také přišly se zajímavými domněnkami. Při pandemii ruské chřipky v roce 1889 se spekulovalo, že chřipka může cestovat po telegrafních kabelech, protože se jí nakazilo velké množství operátorů.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články