Mladá dívka se v roce 2012 stala obětí psychopatického přítele a jeho milenky. Pachatele prozradily šortky

od Dominika Jandorová
2 minuty čtení
catherine burr
Zdroj: Profimedia

Catherine Wells-Burr se stala obětí chladné vypočítavosti a bezcitné spolupráce tří osob, které neváhaly zabít, lhát a vymýšlet si složitá alibi, jen aby získaly životní pojistku mladé ženy.


Jednatřicetiletý Nowak a třiadvacetiletá Wells-Burr se seznámili v létě 2010 při práci ve společnosti Numatic International v Chardu v hrabství Somerset.

Motivem byly peníze

Nowak se do Spojeného království přestěhoval z Polska poté, co se mu rozpadlo manželství. V nové zemi žil s Annou Lagwinowicz, se kterou se stýkal i po seznámení s Wells-Burr.

Wells-Burr se s Nowakem rozhodli založit si společný domov a koupili si novostavbu řadového domu ve Willow Way v Chardu.

Zatímco však Catherine snila o svatbě a dětech, Nowak spřádal plány na její vraždu, po níž by jemu a Lagwinowicz zůstalo vyplacené životní pojištění v hodnotě 123 tisíc liber (v přepočtu přes 3,3 milionu korun) a dům.

Udusil ji ve spánku

K brutálnímu činu se Nowak odhodlal 12. září 2012. Catherine zřejmě udusil polštářem, když spala. Aby Nowak získal alibi, zapletl do zametání stop Lagwinowicz a jejího strýce Tadevsze Dmytryszyho.

Ti odvezli mrtvé tělo na odlehlé místo a auto, které mimochodem patřilo oběti, i s tělem zapálili. Nowak byl v té době v práci, což mu poskytlo neprůstřelné alibi.

Nowak před rodinou Catherine neváhal hrát roli zdrceného partnera, kterému zemřela životní láska. Její matce Jayne podle The Guardian řekl: „Ztratil jsem svůj svět, ztratil jsem svou budoucnost.“

Čin chtěli svést na tajemného milence

Spiklenci vynaložili obrovské úsilí, aby svůj zločin zakryli nejen tím, že tělo zapálili, ale také tím, že si vymysleli zcela falešnou historku.

K jejich taktice patřilo vytvoření falešných textových zpráv s tajemným mužem, které měly naznačovat, že Catherine měla poměr s milencem, který by mohl být zodpovědný za její smrt.

Lagwinowicz také založila falešné profily na seznamkách, které často využívají lidé toužící po sexu s cizími lidmi.

Pachatele usvědčily drobné chyby

Policejní vyšetřování však na základě několika detailů dokázalo složité sítě lží rozplést. Forenzní vědci zjistili, že Wells-Burr měla v zapáleném autě na sobě šortky, tedy noční oděv, nikoliv oblečení, které by si oblékla na schůzku.

Zjistili, že v její posteli chybí polštář a jediný povlak na polštář byl vypraný a visel na prádelní šňůře, což policisty vedlo k domněnce, že byla udušena.

Detektivové také našli v autě Anny Lagwinowicz SIM kartu spojenou s číslem, na které měla Catherine ráno, kdy byla zavražděna, posílat textové zprávy. Poté, co pachatelům došlo, že jejich spiknutí bylo odhaleno, začali házet vinu jeden na druhého.

Týden před zahájením procesu požádala Lagwinowicz spoluvězně, aby jí propašoval falešné přiznání k činu od vymyšleného nájemného vraha, který uvedl, že mu Nowak zaplatil za zabití Catherine.

Spravedlnosti neušli

Nowak byl podle BBC odsouzen porotou jednomyslně, zatímco Lagwinowicz a Dmytryszyn byli uznáni vinnými většinou hlasů.

Podle soudu byla vražda motivována penězi a žárlivostí a byla výsledkem několikaměsíčních tajných schůzek a telefonátů mezi Nowakem a Lagwinowiczovou. Všichni tři byli odsouzeni na 32 let za mřížemi.

Zdroj: BBC, The Guardian, County Gazette

Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články