Mary Toft: Žena, která přesvědčila krále i doktory, že porodila 15 králíků

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Mary Toft
Zdroj: Wikimedia Commons

V roce 1726 se v Anglii mluvilo především o jedné konkrétní osobě. Jednalo se o Mary Toft, ženu, které se podařilo i mnoho vyšších úředníků přesvědčit o tom, že rodí králíky. A to včetně vědců, lékařů, ale také samotného krále Jiřího I.

Narodila se začátkem 18. století ve velmi chudé rodině. Když jí bylo 19 let, provdala se a s partnerem měla brzy první dítě.

Ty se jí časem narodily tři, ve čtvrtém případě potratila. Tedy alespoň se to nejprve říkalo.

Začalo to částmi zvířat

Čtvrté dítě, které se narodilo Mary mrtvé, údajně připomínalo spíše kočku. Její sousedka, která při porodu asistovala, o tom informovala lékaře.

Ti zpočátku nevěřili, po čase jim ale Mary a její asistentka ukázaly kočičí hlavu, část zadní nohy a ucho.

To všechno měla Mary porodit. Později pak ona i její muž tvrdili, že porodila několik mrtvých králíků. Jako důkaz je dokonce lékařům ukázala. A mnoho z nich uvěřilo, že je skutečně přivedla na svět.

Porodník John Howard, který u všech porodů asistoval, poslal dopis samotnému králi Jiřímu I. Ten byl zpočátku skeptický, jelikož ale řada vědců zázraku uvěřila, i on nakonec lži podlehl a popsal Mary jako zázrak přírody.

Na ženu se přijeli dokonce i osobně podívat jeho lékaři. Ti tehdy zjistili, že Mary přivedla na svět prý celkem 15 králíků.

Podvod odhalen

O podivné ženě, která rodí králíky, se brzy začalo mluvit úplně všude. Jelikož se stala celebritou, byla přesunuta do ústraní, kde se o ni starali nejzkušenější lékaři. Jako zázrakem ale v tu chvíli s podivným rozením zvířat přestala.

Když byl za ženou poslán zkušený německý lékař Cyriacus Ahlers, byla provedena pitva jednoho z narozených králíků. V jeho žaludku se našly zbytky kukuřice a slámy, což vyloučilo, že by ho Mary porodila.

Její manžel se pak pod tlakem přiznal, že zvířata sháněl a své ženě pomáhal s podvodem. Stejně tak se k účasti na podvodu přiznalo několik doktorů.

Sama Mary dlouho zapírala, nakonec ale podlehla a řekla pravdu. Zabrala až výhrůžka velmi bolestivou operací, která by odhalila, v čem se Mary liší od jiných žen.

Za podvod byla Mary umístěna do věznice. Spolu s ní ale trpělo i mnoho lékařů, kteří jí naletěli. Jejich reputace šla u veřejnosti velmi rychle dolů. Po návratu z věznice Mary porodila ještě jednu zdravou dcerku.

Zdroj: The Historyville, Ifl Science, The Paris Rewiew

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články