Maria z Coventry: Muži žasli nad hraběnčinou krásou. Stala se však obětí své marnivosti

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Maria Coventry
Zdroj: unknown, after Francis Cotes (1726-1770), Public domain, via Wikimedia Commons

Maria byla nádherná chudá dívka irského původu, nad jejímž půvabem muži téměř omdlévali. Byla krásná, ale její touha být ještě krásnější se jí stala osudnou. Do historie se zapsala jako žena, kterou zabil její vlastní make-up.

Díky svému vzhledu se proslavila i ve vyšších společenských kruzích. Když Maria v roce 1760 v pouhých 27 letech zemřela – s tváří doslova rozežranou – na otravu krve, stala se tak ještě známější. Jako oběť jedovaté kosmetiky, kterou si denně v hojné vrstvě nanášela.

Zchudlá šlechtična

Narodila se irským rodičům v roce 1733 v Cambridgeshire jako Maria Gunning. Byla nejstarší ze sedmi dětí. Přestože její matka pocházela z irské šlechty, rodina žila v relativní chudobě. Když se v roce 1740 jejich finanční situace ještě zhoršila, rozhodli se začít nový život v otcově rodném městě v irském Roscommonu.

Když krásná Marie a její neméně pěkná sestra Elizabeth dosáhly plnoletosti, matka je podpořila, aby se začaly věnovat herectví. Toto povolání sice v Irsku 18. století nebylo považováno za příliš seriózní, ale dalo se tak slušně vydělat na živobytí – především díky podpoře bohatých dobrodinců.

Když nic jiného, matka chtěla, aby se její překrásné dcery pořádně zviditelnily. A to se jí povedlo. Sestry se brzy spřátelily se známými herci v Dublinu a brzy se propracovaly do vznešených kruhů.

Řádné uvedení do společnosti je mělo čekat v roce 1748 na plese v dublinském zámku. Zde měly být představeny hraběti z Harringtonu, tehdejšímu lordu nadporučíkovi Irska.

Půjčené šaty měly úspěch

Jelikož však neměly peníze na vhodné plesové šaty, musely si vypůjčit kostýmy z místního divadla – Lady Macbeth a Julie. Na hraběte udělaly takový dojem, že dokonce o něco později přiznal jejich matce penzi.

Ta si díky penězům mohla konečně dovolit v Irsku sbalit kufry a s oběma dcerami odcestovala zpět do Anglie, kam byly dívky v roce 1750 pozvány na královský dvůr. Staly se totiž známými celebritami a zprávy o jejich kráse z návštěv večírků a plesů v Cambridgeshire se rozšířily až do Londýna.

Londýnské noviny měly žně. Nejen že se o krásných sestrách mluvilo všude ve městě, ale Maria byla známá svou prostořekostí. Když se jí stárnoucí král Jiří II. zeptal, jakou královskou podívanou by nejraději viděla, odpověděla mu, že královský pohřeb. Naštěstí pro ni to král považoval za velmi zábavné.

Vstup mezi šlechtu

Během dvou let se obě sestry výhodně provdaly. Elizabeth za vévodu z Argyllu a Maria se stala hraběnkou z Coventry. Její muž, George William, 6. hrabě z Coventry, ji vzal na líbánky do Paříže.

Hlavní město tehdejší světové módy bylo kouzelné, ale Maria zde příliš šťastná nebyla. Neuměla francouzsky a francouzský šlechtický dvůr byl na její vkus až příliš povýšený.

Manžel jí zakazoval líčení

Navíc již krátce po svatbě začaly hádky s manželem, který nesouhlasil s jejím stylem líčení. Nechtěl jí dovolit nosit rudý pudr na tvářích, který byl v metropoli nad Seinou v té době tuze populární. Když se mu Maria vzepřela a přišla takto nalíčená k slavnostní tabuli, popudila svého muže natolik, že vytáhl kapesník a setřel jí pudr z obličeje.

Po návratu do Anglie se Marii vrátilo zpět ztracené sebevědomí. Byla velmi úspěšná a populární. Kdykoli se objevila v londýnském Hyde Parku, vzbuzovala takovou pozornost, že nakonec potřebovala strážce.

Make-up s vysokým obsahem olova

Jejímu manželovi však jedna kráska zřejmě nestačila, a tak se zapletl s další – slavnou kurtizánou Kitty Fisher. A tak začal souboj dvou krásek. Maria dělala vše, aby byla pro svého muže přitažlivější.

Ráda nosila silný make-up, který byl velmi populární nejen v londýnské společnosti. Módní bílé pleti a rudých tváří, po vzoru francouzských šlechtičen, se dosahovalo pomocí silného make-upu. Jeho základní složkou však bylo olovo. Jedovatá běloba se stala pomalým zabijákem mnoha šlechtičen i šlechticů.

Začarovaný jedovatý kruh

Olovo způsobovalo záněty očí, napadalo zubní sklovinu a způsobovalo kožní vyrážky. Skvrny na tváři samozřejmě ženy opět nutily, aby si jedovatého make-upu nanášely o to víc, aby nedokonalosti skryly. Olovo se tak postupem času dostávalo do krve a nakonec své uživatelky a uživatele otrávilo.

Krásná a marnivá Maria z Coventry zemřela předčasně kvůli touze být ještě krásnější. V pouhých sedmadvaceti letech, 30. září roku 1760. Stala se tak jednou z mnoha zbytečných obětí jedovaté kosmetiky.

Zdroj: en.wikipedia.org, dailymail.co.uk, fiveminuteshistory.com
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články