Mabel Stark: První krotitelka tygrů místo práce s bičem využívala pozitivní působení na zvířata

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Mabel Stark krotitelka
Zdroj: Profimedia

Její skutečné jméno jméno bylo Mary Haynie, ale svět ji zná jako Mabel Stark, nezkrotnou krotitelku tygrů. Její dětství bylo peklo, soukromý život jí také moc nevyšel. Ale v manéži byla nepřekonatelná.

Mabel Stark byla první krotitelkou tygrů, protože do té doby to byla doména mužů. Její život byl neskutečný a přitom se narodila do skromných poměrů.

Od hrozného dětství ke splněnému snu

Byla jednou ze sedmi dětí farmářského páru. Narodila se těsně před Vánoci v Kentucky v roce 1889. Život se s ní ani v nejmenším nemazlil.

Již od útlého věku pracovala na fazolových polích. Později však byli její rodiče převezeni do psychiatrické nemocnice a péče o děti byla svěřena muži, který následně děti zneužil všemi možnými způsoby.

Z domova odešla v 17 letech a začala pracovat jako zdravotní sestra. Později však navštívila cirkus, uviděla svého prvního tygra a měla jasno v tom, co chce dělat.

„Dostanu se na vrchol, i když budu muset prodat svou duši,“ řekla tehdy a začala pracovat s tygry. Zvolila však jiný způsob a namísto práce s bičem využívala pozitivní působení na tygry.

Často pracovala až s 22 tygry najednou a ve své práci se stala nejlepší na světě. Svou práci dělala celých 60 let a vystřídala několik cirkusů s velmi zvučnými jmény. Byla slavná i u nás v Evropě, protože ráda poskytovala rozhovory.

V roce 1938 napsala autobiografii „Hold That Tiger“ a jedna z recenzí knihy ji označila za jednu z nejpozoruhodnějších žen své doby.

Kromě cirkusové kariéry působila i ve filmech. Byla dvojnicí herečky Mae West, ale i přesto existuje jen málo filmových záběrů samotné Mabel.

Její soukromý život nebyl tak jednoduchý, jako její pracovní. Byla čtyřikrát nebo pětkrát vdaná, ale ani jeden z mužů nebyl tím pravým.

Film vycházel ze zápisků

O této známé krotitelce natočila film Leslie Zemeckis a nazvala jej „Mabel, Mabel, trenér tygrů“.

„Vždy mě přitahovali lidé zvenčí, lidé v populární zábavě, kteří byli stigmatizováni nebo marginalizováni tím, co se rozhodli dělat a jak to dělají,“ řekla Zemeckis pro Chicago Tribune.

Protože toho o Mabel nebylo moc známo, tak využila její zápisníky. Ve filmu se tak objevilo například to, že byla posekaná od tygřích drápů, a několikrát dokonce pokousaná.

„Na nohou neměla téměř žádné maso,“ zní ve filmu a nejedná se pouze o domněnky. Několikrát došlo k jejímu napadení i během vystoupení.

Mabel však vždy tygry bránila s tím, že za to nemohou. Celý život věnovala tygrům, a když o ně přišla, tak to neunesla.

V jejích 79 letech byl cirkus, kde pracovala, prodán novému majiteli. Ten si s Mabel nerozuměl a vyhodil ji. Pro Mabel to byla krutá rána a v roce 1968 ve věku 78 let spáchala sebevraždu.

Zdroj: Chicago Tribune, OnlyMen

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články