Lithopedion: Vzácný fenomén, při kterém plod v břiše matky zkamení

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Lithopedion
Zdroj: NATIONAL MUSEUM OF HEALTH AND MEDICINE

Těhotenství bývá pro ženu většinou šťastnou událostí, na jejímž konci ji čeká malé miminko. Někdy ale těhotenství probíhá mimoděložně a tělo se snaží s touto situací vypořádat po svém. A tehdy ve vzácných případech dochází k tomu, že plod zkamění a vznikne tzv. lithopedion, se kterým může žena nevědomky žít celý život.


Psal se rok 1554 a na ženu jménem Colombe Charti přišly kontrakce. Krátce nato však kontrakce ustaly, ale žádné dítě se jí nenarodilo.

První případy byly již v pravěku

Další 3 roky strávila Colombe v posteli a měla bolesti břicha, které sousedé přisuzovali tomu, že její dítě je stále uvnitř. Když o 28 let později zemřela, rozhodl se její manžel, že u ní bude provedena pitva, která odhalí pravdu.

Při pitvě se uvnitř ženina břicha našel tvrdý předmět vejčitého tvaru, který lékaři nejdříve považovali za nádor. Po rozříznutí skořápky však objevili tělo plodu. Jednalo se o dívku.

Doposud je známo jen přibližně 300 případů fenoménu, kterému se dnes říká „zkamenělé dítě“.

Později byl zkamenělý plod nalezen na archeologickém nalezišti v Texasu v roce 1993 a je datován do doby před více než 3 100 lety.

Server Atlas Obscura uvádí, že první lékařská zmínka pak pochází z 10. století.

Lithopedion odhalí rentgen

Oficiálně se zkamenělému dítěti říká lithopedion z řeckého litho, což znamená kámen. Těhotenství v tomto případě probíhá mimoděložně a plod následně zvápenatí.

Ženské tělo se tak brání infekci, která by se rozvinula z tkáně mrtvého plodu. Zároveň k tomu dochází proto, že plod je příliš velký a tělo jej nedokáže vstřebat.

V přehledu z roku 1949 dokonce 9 ze 128 zdokumentovaných žen strávilo s lithopedionem v těle přes 50 let.

I dnes, v moderní době s lékařskými vymoženostmi, byly odhaleny takové případy, kdy ženy nevěděly, co nosí v břiše. Jedná se však o oblasti, kde není tolik dostupná lékařská péče.

K odhalení lithopedia dojde většinou díky rentgenu, a to poté, co ženy přijdou k lékaři s bolestmi v pánevní oblasti či s tlakem v břiše. Na snímcích se však ukáže pouze útvar, který může být zaměněn s nádorem.

Ačkoliv zkaměnělý plod nemusí způsobovat žádné komplikace, doporučuje se jeho chirurgické odstranění.

Poslední známou ženou, u níž byl lithopedion diagnostikován, je dle serveru Wikipedia 31letá Etiopanka jménem Adan, která vyhledala lékařskou pomoc z důvodu otoku břicha.

Zdroj: Atlas Obscura, Wikipedia, Grunge

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články