Lidé chtějí ekologicky nejen žít. Zájem o přírodní pohřby v Česku stoupá

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Pohreb
Zdroj: Shutterstock

Čím dál více lidí se snaží žít ekologicky a chránit tak své zdraví i přírodu. V poslední době stoupá také zájem o takzvané ekologické pohřby. V zahraničí jde už delší dobu o běžnou věc, v České republice se trend rozšířil až v posledních letech.

Pokud člověk zemře, existují v podstatě dvě možnosti, jak s jeho tělem bude naloženo. Ani jedna ale není podle všeho ekologicky ta správná.

V případě kremace se uvolňuje oxid uhličitý do ovzduší. Pokud je člověk pohřben do hrobu v rakvi, do země se dostávají chemické látky a syntetické textilie, vysvětluje server Novinky. Mnoho lidí si tak v dnešní době přeje být pohřbeno takzvaně přírodně.

České zákony jsou nepřejícné

V zahraničí dnes již existuje možnost například kompostování těla nebo takzvaně vodní kremace. Při té se tělo umístí do tlakové komory z nerezové oceli, v níž cirkuluje speciální roztok. Po této kremaci zbydou jen kosti, které se pak rozdrcené předávají v urně pozůstalým, vysvětluje Ekonews.

V České republice jsou ale zákony trochu složitější. Roste u nás zájem o pohřbívání nebožtíků zabalených pouze v rubáši nebo o ukládání ostatků do ekologicky rozložitelných uren, uvádí Český rozhlas Plus.

V Praze poté existuje místo s názvem Les vzpomínek. Jedná se o hřbitov, kde se ekologická urna nebo popel vloží do země pod strom, píše Web urny. Vybrat si zde můžete až z 300 druhů stromů.

Luční hřbitov

V nedávné době byl u nás představen v areálu ďáblického hřbitova nový prostor určený k ekologickému pohřbívání. Jedná se o takzvaný luční hřbitov. Na pohřebišti se nebudou objevovat žádné náhrobky, zesnulí zde budou označeni pouze dřevěným křížem se jménem a dalšími údaji.

Pohřby zde budou probíhat v ekologických rakvích, které se po čase v zemi zcela rozloží. „Nejčastěji se bude jednat o schránky zhotovené z nemořeného a nelakovaného dřeva či proutí, bez plastových ozdobných prvků,“ upřesnil pro Novinky pražský magistrát.

Zájem o ekologické pohřby u nás stále roste, a je tak velmi pravděpodobné, že i možnosti se budou rozšiřovat. V mnoha ohledech jsme ale oproti dalším zemím v tomto případě pozadu a české zákony se nejspíš v nejbližší době měnit nebudou.

Zdroj: Novinky, Ekonews, Medicast Web urny, Český rozhlas Plus

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články