Létající špagetové monstrum byl původně jen vtip, dnes ale desítky tisíc lidí věří, že stvořilo vesmír

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Letajici spagetove monstrum
Zdroj: Niklas Jansson, Public domain, via Wikimedia Commons

Pastafariánství patří pravděpodobně k nejpodivnějším náboženstvím světa. Lidé podporující toto náboženství věří, že vesmír stvořilo létající špagetové monstrum. Ačkoli původně vznikla celá věc jako vtip, dnes je pastarafiánství ve světě velmi oblíbené.

Náboženství založil v roce 2005 fyzik Bobby Henderson jako satirickou reakci na rozhodnutí školského úřadu v Kansasu učit na školách biblické stvoření světa jako teorii rovnocennou evoluci, píše All Thas’t Interesting.

Desítky tisíc pastafariánů

Ačkoli bylo od začátku náboženství považováno jenom za legraci, mnoho lidí se nápadu chytilo a dnes skutečně existují lidé, kteří ve špagetové létající monstrum věří.

Podle serveru The Guardian jsou jich desítky tisíc a žijí zejména v Severní Americe, západní Evropě, Austrálii a na Novém Zélandu. Důvod, proč nikdo z nich doposud špagetové monstrum neviděl, má být údajně ten, že je neviditelné.

Zobrazuje se nicméně jako plovoucí masa špaget s velkými masovými koulemi po stranách těla. Bobby Henderson v roce 2005 nejspíš neměl tušení, jakou vlnu šílenství způsobí.

Prudký pokles pirátů

Fyzik chtěl jen poukázat na to, že některé oficiální teorie jsou velmi zavádějící. Ve svém dopisu univerzitě tak například napsal, že za globální oteplování může prudký pokles pirátů od roku 1800.

Pak zmínil právě špagetové létající monstrum, které by podle jeho slov mělo být uznáváno jako tvůrce vesmíru. Henderson svůj dopis zveřejnil také na internetu, kde se začal virálně šířit. Právě díky tomu má dnes náboženství desítky tisíc příznivců.

Zdroj: All Thas’t Interesting, The Guardian

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články