Leninovo tělo je vystaveno a opečováváno dodnes. Údržba vyjde ročně na zhruba 5 milionů korun

od Dominika Jandorová
2 minuty čtení
lenin telo
Zdroj: Profimedia

Se Sovětským svazem na věčné časy, říkávalo se. A pro Vladimira Iljiče Lenina to platí dodnes. Místo klidného spočinutí v zemi je jeho nabalzamované tělo vystaveno v mauzoleu na Rudém náměstí v Moskvě, a připomíná tak komunistickou historii Ruska.

Je oblečen do černého obleku, který je každé tři roky vyměněn, a jeho ruce klidně spočívají po stranách. V mauzoleu na Rudém náměstí v Moskvě leží tělo Vladimira Iljiče Lenina na lůžku z červeného hedvábí ve zdobeném skleněném sarkofágu od roku 1924, kdy Lenin zemřel.

Truchlení nebralo konce

Po smrti Vladimira Iljiče Lenina 21. ledna 1924 bylo původně plánováno jeho tělo pohřbít, což si ostatně sám Lenin přál. Zpočátku byl pouze dočasně nabalzamován, aby se zabránilo rozkladu a mohl se konat pohřeb.

Zdálo se však, že čtyřdenní pohřeb je pro truchlící málo, a tak bylo postaveno dočasné dřevěné mauzoleum a Leninovo tělo bylo umístěno uvnitř.

Díky nízkým teplotám, které se pohybovaly mezi -7 až -6 stupni Celsia, zůstala Leninova mrtvola téměř dokonale zachována. Po 56 dnech sovětští představitelé rozhodli, že tělo nepohřbí, a začali se zabývat možností jeho trvalého uchování.

Nad zmrazením zvítězilo balzamování

Původní plán, inspirovaný nízkými teplotami, počítal s hlubokým zmrazením těla. Tehdejší ministr mezinárodního obchodu Leonid Krasin dostal povolení najít v Německu speciální mrazicí zařízení. Než však mohl začít, navrhli dva chemici balzamování.

Tvrdili, že by se do těla mohl vstříknout speciální chemický koktejl, který by zabránil tomu, aby tělo změnilo barvu nebo tvar, vyschlo, nebo se dokonce rozložilo. Leninovo tělo však mezitím již utrpělo poškození, na kůži se vytvořily tmavé skvrny a začaly se propadat oční důlky.

Dalších osm měsíců strávili vědci bělením kůže a zkoumáním, které chemické směsi by byly pro konzervaci nejlepší. Nakonec dospěli k závěru, který je dodnes zahalen tajemstvím.

O tělo je dobře postaráno

Nicméně Leninovo tělo je dodnes vystaveno a opečováváno. Údržba mauzolea a těla Rusko vyjde ročně v přepočtu na zhruba pět milionů korun.

Podle webu Atlas Obscura je v sarkofágu udržována teplota 16 °C a vlhkost 80 až 90 %. Každý týden projde tělo ošetřením proti plísním a každých 18 měsíců je ponořeno do draslíko-glycerolové lázně na 30 dní.

Otázkou zůstává, nakolik je vystavená mrtvola ještě Leninova. Krátce po úmrtí bylo tělo zbaveno orgánů a podle webu Aktuálně specialisté na péči o pozůstatky Lenina přiznali, že kůže je nahrazena jiným materiálem. Původní by měly být kosti, svaly a některé pojivové tkáně.

Impozantní a střežená podívaná

Přestože tělo již není v bezchybném stavu, jeho návštěva prý rozhodně stojí za to. Na navštívení mauzolea vzpomínala i Alžběta Rudišová, jejíž slova jsou zaznamenána na webu Národní kronika.

„Muselo být naprosté ticho a všude stály stráže. Nesměli jsme s sebou mít žádná zavazadla ani aparáty, ty se musely odložit v nedaleké knihovně. Ostatky Vladimira Iljiče Lenina byly nasvíceny a průvod kolem nich v úplné tichosti procházel.“

Zdroj: Atlas Obscura, Aktuálně, All That’s Interesting, Národní Kronika

Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články