Královna voodoo se snažila dokázat, že tato praktika není v rozporu s křesťanstvím. Podle některých pomáhá potřebným i desítky let po smrti

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Voodoo
Zdroj: Shutterstock

Když se řekne voodoo, každý si představí malou panenku, do které se zapichují špendlíky. Ta představuje obvykle někoho, komu chceme podobným způsobem ublížit, voodoo se dá ale praktikovat i v pozitivním slova smyslu. V 19. století se Marie Laveau proslavila jako takzvaná královna voodoo. Ta dokázala svými schopnostmi lidem ublížit i pomoci.

Voodoo je mýty opředené náboženství pocházející z karibského státu Haiti, popisuje Ghost City. Spočívá v propojení konkrétní osoby s panenkou, následně pak daný člověk pociťuje vše, co na postavičce provádíte.

Může se jednat o lechtání či pohlazení, obvykle jde ale spíše o bodání špendlíky. To mělo původně z lidí vyhánět nemoci, časem se ale praktika změnila v pouhopouhé působení bolesti.

Královna voodoo

Marie Laveau, známá také jako královna voodoo, dokázala lidem svými schopnosti pomoci, požehnat jim, zbavit je nemocí. Na druhou stranu ale neměla problém ani s tím někoho proklít. Jedni ji tak velmi uznávali, jiní se jí báli.

Ona sama se pokoušela zabránit tomu, aby bylo voodoo chápáno pouze negativně. Snažila se lidem ukázat, že voodoo není v rozporu s křesťanstvím, jak si mnozí podle serveru All That’s Intereting mysleli.

Snažila se konat dobro

V rámci voodoo praktik mnoha lidem ublížila. Věřila, že právě za to ji stihl trest například v podobě smrti jejího manžela. Vždy se ale pokoušela konat dobro. To, že někomu způsobila muka, bylo jen proto, že věřila, že si to daný člověk zasloužil.

Obvykle ale vykonávala praktiky pozitivní, lidem dodávala energii, léčila je. Prokazatelně se také během svého života věnovala charitativní činnosti, ošetřovala nemocné a vykupovala černé ženy z otroctví.

V roce 1881 Marie Laveau zemřela. Její jméno je ale slavné dodnes a k jejímu hrobu se už dlouhé roky pravidelně podnikají pouti. Mnoho lidí věří tomu, že i ze záhrobí dokáže královna voodoo svou mocí pomoci těm, kteří to opravdu velmi potřebují.

Zdroj: All That’s Intereting, Ghost City, Epocha, Women History

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články