Kopie pravěké jeskyně. Restaurátoři přišli s chytrou novinkou

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Lascaux
Lascaux

Před více než sedmdesáti lety byla ve Francii objevena jeskyně Lascaux, která ukrývá pravěké kresby. Její krásy chtěli ovšem spatřit nejen odborníci, ale i běžní lidé. Jakmile však byla otevřena veřejnosti, dostali historici strach z toho, že může být pravidelnými návštěvami nenávratně poškozena. Přišli proto s originálním řešením, které je stálo celých šedesát šest milionů eur.

Objevena byla náhodou

Malby v jeskyni vznikly v období mezi patnácti tisíci až třinácti tisíci lety před naším letopočtem. Na stěnách jsou zobrazeny zvířecí motivy, o jejichž významu se dodnes spekuluje a vedou se spory. Za objevením jeskyně stála náhoda, jelikož do Lascaux spadlo dítě.

Pravidelné návštěvy a špatná péče o památku vedla k tomu, že malby začaly blednout. Odborníci stáli před problémem, který bylo třeba vyřešit.

Nápad na vytvoření přesné kopie

Hlavním požadavkem bylo vytvořit přesnou kopii jeskyně tak, aby návštěvník mohl při vstupu pocítit stejnou atmosféru, jako kdysi zažil pravěký člověk, když poprvé vešel do Lascaux, aby zde vytvořil své nádherné kresby.

Plán a vznik Lascaux II.

Práce započaly už v minulém století a v roce 1983 mohli kopii jeskyně navštívit první návštěvníci. Restaurátoři a odborníci se snažili věrně napodobit nejen malby, ale také povrch umělé jeskyně, aby působila skutečně.

Návštěvník si může být jistý, že je podrobně zpracovaný každý detail. Rýhy, nerovnosti a drobnosti, jež mohl spatřit pravěký člověk v Lascaux, si můžete přesně prohlédnout v kopii jeskyně.

Hra se světlem

Jelikož se jedná o přesnou kopii, bylo myšleno také na světlo. V kopii jeskyně je tmavé prostředí a osvětleny jsou jen malby, aby návštěvník mohl pocítit lehce stísněnou a tajemnou atmosféru.

Vysoké náklady

Celý projekt stál šedesát šest milionů eur a zaměstnal kolem třiceti odborníků. Jeskyně se nachází přibližně dvě stě metrů od originálního Lascaux, takže si návštěvník může prohlédnout i přirozené prostředí. Lidé, kteří kopii jeskyně navštívili, tvrdili, že měli husí kůži a odnesli si nezapomenutelný zážitek.

Autor: Tereza Hotovcová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články