KOMENTÁŘ: Co dělat, když dítě nechce odejít z domova? Můžete jej dát k soudu

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Lezici muz
Zdroj: Pearl PhotoPix / Shutterstock.com

Když se ženě narodí dítě, ví, že je to na celý život. Celý život se o něj bude starat, celý život jej bude milovat. Ale čeho je moc, toho je příliš! To si řekla jedna italská máma, které doma trčeli její čtyřicetiletí synové a nechávali se živit. A tak je dala k soudu a vyhrála.

Tento text je komentářem autorky. 

Jak uvádí server iRozhlas, v Itálii jsou vícegenerační domácnosti běžné a stejně tak bylo vždy běžné, že dospělé děti zde zůstávaly doma déle než v jiných státech.

Mamánci v Itálii

Poslední dobou se ale doba, po kterou se mladí lidé drží máminy sukně, začala prodlužovat, v Itálii pro takové jedince dokonce vzniklo označení bamboccioni (přerostlé děti).

Dle statistik za rok 2023 žije s rodiči 70 % lidí ve věku 18 až 34 let. Důvody jsou logicky ekonomické, protože mladí často nemají na vlastní bydlení.

Někteří však mají a stejně od maminky nechtějí odejít. A právě tím se dostáváme k příběhu pětasedmdesátileté ženy z města Pavia.

Soud dal matce za pravdu

Její synové ve věku 40 a 42 let bydlí stále u ní doma, ačkoliv ona se je snaží přesvědčit, ať si najdou něco vlastního.

Co jí nejvíce vadilo, byl fakt, že oba pracují, ale ani jeden nechce přidávat peníze na domácnost. A tak je dala k soudu. To je v Itálii dost neobvyklé, protože většinou jsou to právě děti, které u soudů žádají, aby je rodiče živili.

Neobvyklý spor dostala na starost soudkyně Simona Caterbi a k šoku obou mladíků vydala příkaz k jejich vystěhování. Dle serveru The Guardian tak mají učinit do 18. prosince 2023.

Důvody jsou pochopitelné

Nebudeme si nic nalhávat a nebudeme se smát Italům, protože u nás v Česku na tom také nejsme kdo ví jak skvěle.

Podle serveru Eurostat a čísel z roku 2021 odchází v Česku chlapci od rodičů ve 27 letech, dívky ve 24 letech.

Věřím tomu, že se věk za ty dva roky ještě zvýšil, protože inflace je vysoká a dovolit si vlastní bydlení, platit vlastní jídlo apod., to je aktuálně těžké pro všechny.

Mamahotel je fajn, dokud všichni souhlasí

Tady však nejde o společné bydlení. To má mnoho výhod ekonomických i sociálních. Ale důležité je, aby takové soužití bylo pro všechny strany dobrovolné.

Navíc alibismus synů, kteří sice chodili do práce, ale peníze si utráceli za sebe a maminku nechali vše platit, to už je za hranou.

Není se tak vůbec čemu divit, že zoufalá matka učinila zoufalý krok a využila soudu, který jí mohl jako jediný pomoci.

Bohužel pro ni se dá předpokládat, že s ní synové nějakou dobu nebudou mluvit. Bude jim trvat, než pochopí, že to s nimi myslela dobře. Ovšem jestli to někdy pochopí.

Zdroje: iRozhlas, The Guardian, Eurostat

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články