Kokainová kmotra: Pro partnerku i konkurentku Escobara pašovaly ženy drogy ve speciálně upraveném spodním prádle

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
griselda blanco
Zdroj: Profimedia

Griselda Blanco byla jednou z nejkontroverznějších postav kolumbijské drogové scény 70. a 80. let. Narodila se v městečku Cartagena v roce 1943 a brzy se stala známou jako „Královna kokainu“. Její království ale bylo potřísněno krví leckdy i nevinných lidí z řad kolemjdoucích.

Blanco začala svou kariéru jako pašeračka drog a brzy se stala jednou z nejbohatších žen v kolumbijské drogové říši. Stalo se tak také díky důmyslnému způsobu, jakým pro ni ženy kokain pašovaly – ve speciálně upraveném prádle.

Byla spojena s Pablem Escobarem, nejznámějším drogovým králem v historii Kolumbie. Spolu s dalšími drogovými bosy vytvořili síť pašeráků, kteří převáželi kokain z Kolumbie do Spojených států a dalších zemí.

Během 70. a 80. let 20. století však Blanco a Escobar vedli konkurenční gangy v Medellínu, kolumbijském městě, které bylo v té době centrem drogového obchodu.

Escobar nakonec převzal kontrolu a Blanco se přestěhovala do Spojených států, kde rozšířila své obchodní aktivity.

Vraždy, násilí a pašování kokainu

Říše kokainové kmotry byla charakteristická životem v luxusu a mejdany, ale také násilím a vraždami. Blanco byla nařčena ze zabití mnoha lidí, především s vraždami svých konkurentů.

Její jméno se rovněž skloňuje se smrtí DEA agenta Javiara Cara a několika jejích partnerů. Spekuluje se, že si Blanco objednala jejich vraždu kvůli neshodám v byznysu.

Celkový počet vražd, kterých byla Blanco podezřelá, není přesně znám. Odhaduje se, že to mohlo být až několik desítek až stovek lidí.

V roce 1985 byla drogová kmotra zatčena a odsouzena za pašování kokainu. Poté se k trestu přidala obvinění ze tří vražd, trest jí byl o 5 let zvýšen.

Po podmíněném propuštění z vězení v roce 2004 se vrátila Blanco do Kolumbie, kde byla v roce 2012 zavražděna. Muž projíždějící na motocyklu ji střelil do hlavy. Zřejmě šlo o vyřizování účtů.

V hlavní roli Catherine Zeta-Jones

V roce 2017 byl uveden na trh film s názvem Cocaine Godmother, který pojednává právě o životě Griseldy Blanco. Známou pašeračku v něm ztvárnila hollywoodská herečka Catherine Zeta-Jones.

Kromě ní hrají v tomto filmu také Raúl Méndez, Juan Pablo Espinosa a Matteo Stefan. Film měl premiéru v srpnu 2017 a kritiky byl kladně přijat.

V příštím roce má jít do kin zase zpracování se zpěvačkou a herečkou Jennifer Lopez v hlavní roli.

Zdroj: Grunge, Mirror, All That’s Interesting

Autor: Alice Konopásková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články