Kmen Dani: Ženy podstupují amputaci prstů, aby pomohly zmírnit bolest zemřelých

od Dominika Jandorová
2 minuty čtení
zena prsty
Zdroj: Profimedia

Emocionální bolest je součástí procesu truchlení pro většinu z nás, ale pro ženy z kmene Dani znamená odchod blízkého i bolest fyzickou. Musí si totiž z úcty k mrtvému amputovat horní část prstu.

Kmen Dani je národ z centrální vysočiny Západní Nové Guineje, indonéské provincie Papua. Daniové jsou jednou z nejznámějších etnických skupin na Papui, a to díky poměrně velkému počtu turistů, kteří navštěvují oblast údolí Baliem, kde se zhruba 250tisícový kmen převážně nachází.

Obávaní, ale i vstřícní

Web Atlas of Humanity uvádí, že před kontaktem s jinými než vlastními lidmi byli Daniové zemědělskou, loveckou a sběračskou společností, která používala nástroje ze dřeva, kamene a kostí.

Přestože mají Daniové mezi ostatními kmeny v oblasti obávanou pověst a byli známí jako jedni z nejhrozivějších lovců lebek, k návštěvníkům se chovají velmi vřele a vstřícně.

Přísné požadavky na náčelníka

Daniovská společnost má ustálenou a vždy kooperativní strukturu. Organizace společenství v kmeni Dani jsou určovány rodinnými a dědičnými vztahy a územní jednotou.

V čele kmene stojí náčelnický úředník, který vede hlavní vesnici. K požadavkům na vůdce komunity patřilo být dobrý v zemědělství a v lovu, přátelským a štědrým, mít fyzickou sílu a odvahu, vynikat v diplomacii a boji.

Ženy podstupují bolestivý rituál

Jedním ze zvyků kmene Dani je nošení neobvyklého spodního prádla koteka, které nosí muži a kterému se běžně říká pochva na penis. Daniové jsou také známí pro svůj jedinečný zvyk sebepoškozování.

Pokaždé, když zemře člen rodiny, jsou ženám useknuty prsty, respektive horní článek prstu, v rámci tradice zvané Ikipalin.

Nejprve se prsty pevně svážou provazem, aby se co nejvíce zastavil krevní oběh a zabránilo se bolesti. Poté se prsty useknou sekerou. Kmen Dani pevně věří, že bolest, kterou ženy při tomto procesu pociťují, pomáhá zmírnit bolest zemřelých.

Zajímavé je, že odpovědnost za zmírnění bolesti zemřelých leží na bedrech žen, nikoliv mužů. Ženy musí bolestivým rituálem projít samy, přičemž během jejich života dochází zpravidla k amputaci více prstů.

Ukusování prstů dětem

Obvykle si prsty nechávají useknout starší ženy, ale objevily se i zprávy o matkách, které v rámci jiného rituálu ukusovaly konečky prstů svým dětem. Věřilo se, že pokud matka ukousne prsty svému dítěti, bude žít déle, protože se bude lišit od ostatních.

Podle informací webu News indonéská vláda před několika lety tento rituál zakázala. Mnoho starších příslušnic kmene však lze podle rukou identifikovat a předpokládá se, že tento zvyk stále tajně pokračuje.

Divadlo pro turisty

Navzdory svým kontroverzním zvykům láká kmen Dani do regionu turisty již několik desetiletí. Stále více lidí touží poznat jejich relativně prostý způsob života.

Každoročně se zde pořádá festival nazvaný Baliem Valley Festival, obvykle v měsíci srpnu, na který všechny kmeny v oblasti (Dani, Yali a Lani) přivádějí své nejlepší bojovníky, aby předvedli fingovanou bitvu a ukázali svou bohatou kulturu.

Zdroj: Atlas of humanity, News, Geo News

Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články