Kdo byl legendární Geronimo? Vůdce Apačů, který kolonizátorům nikdy neodpustil vyvraždění své rodiny

od Dominika Jandorová
2 minuty čtení
apač geronimo
Zdroj: Shutterstock

Geronimo, legendární vůdce a léčitel kmene Apačů, proslul svou neústupností v boji proti bělošským kolonizátorům. Po letech bojů se Geronimo nakonec musel vzdát, přesto platí za jednoho z největších hrdinů Divokého západu.

Geronimo se narodil 16. června 1829 v horní části řeky Gila (vedou se spory, zda se jeho rodiště nachází v dnešní Arizoně, nebo v Novém Mexiku). V době, kdy dosáhl plnoletosti, válčili Apači s Mexičany na jihu, americkou vládou na severu a sousedními kmeny Komančů a Navahů. Ve svých 17 letech měl za sebou Geronimo již čtyři úspěšné nájezdnické operace.

V téže době se zamiloval do ženy jménem Alope, kterou si také vzal a měl s ní tři děti. Když však byl jednou na obchodní výpravě, jeho tábor napadli mexičtí vojáci. Zpráva o přepadení se brzy donesla k Apačům. Té noci se Geronimo v tichosti vrátil domů, kde našel svou matku, ženu a tři děti mrtvé. Jak uvádí web Biography, tato tragédie zformovala jeho celoživotní nenávist ke každému, kdo se pokusil podřídit si jeho nebo jeho lid.

Svým nepřátelům unikal

Americká expanze na západ přinesla Apačům nové problémy a nepřátele. Podpisem Guadalupské smlouvy z roku 1848 skončila mexicko-americká válka. Mexiko postoupilo Spojeným státům velkou část dnešního amerického jihozápadu, včetně území, které Apači po staletí nazývali svým domovem.

V roce 1872 vytvořila americká vláda pro Apače rezervaci, nicméně ani v té původní obyvatelé dlouho nepobyli – byli donuceni připojit se k ostatním skupinám Apačů v rezervaci San Carlos v Arizoně. Vzdorující Geronimo se svými stoupenci v následujícím desetiletí třikrát z rezervace utekl. Jeho úspěšné útěky a nájezdy na mexické i americké osady, jejichž oběťmi se stávali i civilisté, kolonizátory značně frustrovaly, ale dlouho se jim vůdce Apačů nedařilo chytit.

Šlechetná nabídka

Až v roce 1886 došlo již legendárnímu Geronimovi štěstí. Podle History v březnu 1886 ještě dokázal generálovi George Crookovi na poslední chvíli uniknout, nicméně po několikaměsíčním pronásledování vojsko vedené generálem Nelsonem Milesem Apače dostihlo. Geronimo jim nabídl, že se vydá, pokud dovolí jeho mužům zůstat pohromadě. Své slovo dodržel, protože po zbytek života už žádné další krveprolití nezpůsobil, druhá strana svůj závazek nepřekvapivě nedodržela, píše Britannica.

Geronimo skončil uvězněn v rezervaci poblíž Fort Sill (v dnešní Oklahomě), kde strávil více než 14 let. Jen občas směl odjet na vládou schválené výlety na světové výstavy a přehlídky Divokého západu, kde byl kdysi neporazitelný vůdce vystavován jako atrakce.

Web All That’s Interesting uvádí, že se dokonce zúčastnil inaugurace prezidenta Theodora Roosevelta, protože doufal, že se mu podaří prezidenta přesvědčit, aby jemu a Apačům umožnil návrat domů na jihozápad. Roosevelt jeho žádost odmítl. Geronimo zemřel 17. února 1909 ve Fort Sill na zápal plic.

Zdroj: Biography, History, Britannica, All That’s Interesting
Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články