K nepoznání: Těmito změnami projde vaše tělo, pokud přestanete kouřit

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Konec cigaret
Zdroj: Shutterstock

Kouření je jeden z nejrozšířenějších zlozvyků na světě a pravděpodobně každý z vás má ve svém okolí hned několik kuřáků, nebo se s nimi potkáváte pravidelně na ulici, pokud tedy vy sami nepatříte k těm, kteří jsou nejčastěji viděni s cigaretou v ruce. Přestat kouřit je těžké, ale ne nemožné. Co se s vaším tělem stane, když se zlozvyku zbavíte?

Způsobů, jak přestat kouřit, je celá řada. Existují žvýkačky a nikotinové náplasti, které mají chuť na cigaretu zmírnit, někteří lidé říkají, že jim stačí například okusovat propisku, jenom aby měli něco v ústech, když si jdou přátelé zakouřit. Mnoho lidí přestane kvůli těhotenství nebo nemoci a už se ke zlozvyku nevrátí.

Jak ale taková náhlá změna zapůsobí na vaše tělo? Budete kromě znatelně těžší peněženky pociťovat rozdíl sami na sobě? Podle vědců ano. Nejen vaše orgány, ale i váš zevnějšek se změní, jak informuje ve svém článku web Healthdigest.com.

Krásnější pleť, méně jizev

Jakmile přestanete kouřit, vaše tělo pocítí obrovskou úlevu. Už po pár dnech si všimnete změn na své pokožce, především v obličeji a na rukou. Kůže bude více hydratovaná, získá zpět zdravou barvu, která byla kouřením jakoby nepatrně nažloutlá.

Nikotin a chemikálie v cigaretách totiž snižují pružnost pokožky a způsobují její předčasné stárnutí. A není pravda, že když přestanete, vaše tělo se stejně do normálu nevrátí. Naopak bude bojovat, aby se vše, co se celé ty roky během kouření pokazilo, napravilo.

Do normálu se začne vracet také srdeční tep, činnost plic a krevní oběh, jak píše server Medical News Today. To vše bude mít vliv nejen na to, že se začnete zase cítit plni sil a energie, ale také na váš vzhled. Kromě pokožky vám například zesílí vlasy nebo nehty.

Kdykoli se zraníte, budete se hojit velmi rychle. Kuřáci mají i se sebemenším škrábnutím problém a zůstávají jim na těle jizvy i po škrábancích od kočky. S tím se ale s poslední cigaretou můžete rozloučit.

Společnost First Derm uvádí, že zmizí i kruhy pod očima a další známky únavy. Váš spánek už totiž nebude rušen abstinenčními příznaky a vy se vyspíte dorůžova, jako už dlouho ne.

Bojíte se ztloustnutí? Není to tak zlé, jak si myslíte

Hodně lidí si myslí, že jakmile člověk přestane kouřit, ztloustne. Je sice pravda, že v řadě případů to tak je, neplatí to ale u všech. Člověk může mít v rámci abstinenčních příznaků pocit hladu nebo tendenci si cigaretu nahrazovat jídlem.

V průměru ale přibere jen pár kilo. Podle vědců bychom museli po přestání kouření nabrat zhruba 40 kilogramů, abychom se vyrovnali rizikům, která jsme měli jako kuřáci. Takže i s tloustnutím se ukončení zlozvyku vyplatí.

Navíc většinu lidí motivuje jejich náhlý přírůstek váhy ke sportu, což nakonec vede nejen k tomu, že se jim podaří dostat se zpět na jejich váhu, ale také k celkovému zlepšení zdravotního stavu.

Takže kuřáci, kteří dřív jenom seděli doma a nedělali nic kromě zírání do počítače, jsou najednou krásnými lidmi plnými energie, kteří motivují ostatní. Staňte se také jednou z těchto osob.

Vaše tělo vám poděkuje pocitově i vzhledově, vaši známí nebudou mít problém s tím, že jim „hulíte pod nos“, a i hledání partnera se pro vás stane snadnějším. Chce to sice trpělivost a pevnou vůli, ale ve výsledku se to opravdu vyplatí.

Zdroj: healthdigest.com, medicalnewstoday.com, geisinger.org
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články