Jmelí: Parazit, který se stal symbolem štěstí a lásky. Předkové věřili, že má magické účinky

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Jmeli
Zdroj: Oleksandr Rybitskiy / Shutterstock.com

Bez jmelí jako by ani nebyly Vánoce. Ve skutečnosti je jmelí parazitem, který pomalu zabíjí svého hostitele. Jak se tedy mohlo stát, že je symbolem štěstí a lásky? Za tradicí vánočního jmelí stojí magie.

Jmelí, které si můžete koupit v období Vánoc v podstatě na každém rohu, je jmelí bílé (Viscum album). Jedná se vlastně o poloparazita. Parazituje na stromech, kde vytváří trsy o průměru až jeden metr.

Kouzelné jmelí

Jak se tedy stalo, že se tato parazitující rostlina stala tradičním symbolem Vánoc? Může za to magie. Předkové byli fascinováni tajemnou rostlinou vysoko v korunách stromů, která má bílé plody vypadající jako perla. A tyto plody dozrávaly právě v prosinci.

Brzy se tedy začaly jmelí přisuzovat různé kouzelné účinky. Někteří věřili, že jmelí dokáže uchránit před ohněm. Jiní jej zavěšovali do dveří, aby je ochránilo před čarodějnicemi. A někteří prostě jen věřili, že přináší štěstí.

I samotný sběr jmelí měl svá pravidla, protože kdyby se prý dotklo země, ztratilo by svou kouzelnou moc. Proto se odřezávalo zlatým srpem a chytalo do plachet.

Později lidé zjistili, že látky obsažené ve jmelí snižují tlak a rozšiřují cévy. Dodnes se tak ze jmelí vyrábí léčiva proti arterioskleróze.

Další z legend praví, že bylo jmelí původně stromem. Poté z něj však byl vyroben kříž, na němž byl ukřižován Ježíš Kristus. Ze jmelí se hanbou stal keřík, který žije ze živin stromů. Má to symbolizovat to, že věřící jsou zčásti živi z Kristova těla.

Jedovaté štěstí do domu

Dnes používáme jmelí hlavně jako dekoraci a nemělo by chybět v žádné domácnosti. Nejvíce je známá tradice polibku pod jmelím. Dle serveru Prima nápady pochází tento zvyk nejspíš z dob Keltů. Ti totiž věřili, že jmelí je zdrojem plodnosti.

Každý keltský muž mohl políbit jakoukoliv ženu, která prošla pod zavěšeným jmelím. Při každém polibku pak byla ze jmelí odtržena jedna bobule – až na tu poslední. Ta musela na jmelí zůstat. Takto zavěšené jmelí pak viselo na místě celý rok.

Dodnes se tak traduje, že políbení pod jmelím utužuje lásku. A pokud zamilovaná dvojice chce svou lásku opravdu posílit, může utrhnout bobuli. Ale stále platí, že ta poslední na jmelí musí zůstat.

Dnes věříme, že jmelí přináší do domova štěstí. A čím více má bílých plodů, tím více štěstí přinese.

A pokud nevěříte na mystické účinky jmelí, tak si jej nasušte a používejte k odvarům nebo na čaj. Pozor ale na bobule, ty jsou jedovaté a odvar se z nich nedělá. Stejně tak dávejte pozor, pokud máte doma malé děti nebo mazlíčky.

Zdroje: Prima nápady, Rozhlas, Pro ženy, Příroda, Dům a zahrada

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články