Jiný kraj, jiný mrav: Za tyhle dárky by vám v Číně nepoděkovali

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Darky Cina
Zdroj: Shutterstock

Vánoce, narozeniny, svátek nebo seznámení s novou osobou. Příležitostí k tomu někoho obdarovat je celá řada. Jenomže některé dárky se mohou člověka dotknout. A v některých zemích dokonce existují speciální pravidla, co se zkrátka nedává. I když nám to přijde divné, v Číně by některé naše dary neocenili.

Pokud plánujete výlet do této asijské země, rozhodně si dobře promyslete, jak se budete seznamovat s tamními obyvateli, protože pokud se jim pokusíte zavděčit a netrefíte ten správný dárek, uděláte si nepřítele na celý život.

Číňané nepatří k těm, kteří by byli dotčení, pokud dostanou dárek, který se jim nelíbí, nebo který nepotřebují. Existují ale pro celou zemi společné věci, které se zkrátka darem nedávají, protože znamenají něco negativního. Ale na první pohled by vás to možná nenapadlo.

Hodiny

Pokud dáte Číňanovi hodiny, a nesejde na tom, zda půjde o velké hodiny na stěnu, nebo luxusní hodinky na ruku, pravděpodobně vám nepoděkuje. Jsou totiž spojené s plynoucím časem a ten pro Číňany symbolizuje smrt.

Pokud dostane Číňan hodiny nebo hodinky, vnímá to jako náznak toho, že se těšíte na jeho pohřeb, nebo že už v duchu pohřbíváte někoho v jeho rodině. A ačkoli jste to možná mysleli dobře, nejspíš to není nejlepší způsob, jak někomu vyjádřit náklonnost.

Ano, u nás by možná drahé luxusní hodinky muže potěšily, ženě by zase udělaly radost velké hodiny, které si může v domácnosti vystavit v obývacím pokoji na stěně. Ale v Číně to zkrátka funguje úplně jinak.

Zelený klobouk

Zelený klobouk je pro Číňany jedním z nejhorších znamení ohledně jejich vztahu. Znamená totiž, že je jejich partnerka podvádí, nebo že provedla něco, co se ve vztahu nedělá a za co by si zasloužila rozchod.

Pokud dáte Číňanovi zelený klobouk, nebo v podstatě jakoukoli zelenou pokrývku hlavy, bude to považovat za znamení toho, že víte o něčem, co mu nechcete říci, přímo a možná se rozejde se svou ženou.

Pokud pak ale zjistí, že jste udělal jenom hloupou chybu, protože jste to nevěděl, nejspíš vás nepochválí. Neznalost totiž neomlouvá a to, že jste mu zničili vztah, mu asi už jen tak nevynahradíte. Horší dárek jste vybrat nemohli.

Hrušky

Darovat někomu v Číně koš s ovocem je poměrně běžné. Sousedé si tak vyjadřují úctu, hosté tím chválí svého hostitele, během festivalů si lidé předávají zdobené balíky plné těchto sladkých potravin.

Jednomu ovoci se ale při obdarovávání chcete přece jenom vyhnout. Jde o hrušky, které značí v Číně rozdělení, odloučení nebo odchod od partnera. Pokud někomu dáváte hrušku, prakticky je to sbohem.

A to není úplně nejlepší způsob, jak se někomu zavděčit. Možná váš dar přijme a bude se k vám chovat hezky, asi to udělá ale jen proto, že si bude myslet, že se vidíte naposledy. Pokud ho další den překvapíte svou přítomností, bude zmatený a naštvaný.

Pokud se tedy někdy chystáte do Číny, nebo máte přítele z Číny, který žije v Čechách, ale dodržuje tradice své země, už víte, jaké dárky si raději nechat pro své české kamarády.

Zdroj: chinainternshipplacements.com, chinahighlights.com, TikTok
Autor: Šárka Cvrkalová


Související články