Jasper Maskelyne: Mátl nacisty během 2. světové války pomocí rozsáhlých lstí, podvodů a maskování

od Silvie Grulichová
3 minuty čtení
Jasper Maskelyne
Zdroj: Jasper Maskelyne, Public domain, via Wikimedia Commons

V boji za vítězství byly armády ochotné udělat téměř cokoli. Třeba i povolat kouzelníka. Jasper Maskelyne, kterého britská armáda oslovila během druhé světové války, neproslul jako voják, ale jako iluzionista. Aby zmátl nepřítele, nechal zmizet tanky a vytvořit falešné město. Ale možná svými příběhy jen vytvořil dokonalou iluzi pro své publikum, jako to kouzelníci dělají.

Jasper Maskelyne pocházel ze zavedené rodiny britských jevištních kouzelníků. Jeho dědeček John Nevile Maskelyne vynalezl slavný trik s levitací a otec Nevile Maskelyne byl kouzelník a vynálezce několika patentů.

Jasper Maskelyne pokračoval v rodinné stopě, ale proslavil se i svou prací s britskou vojenskou rozvědkou během druhé světové války, kdy měl pomáhat porazit nacisty pomocí rozsáhlých lstí, podvodů a maskování.

Okouzlující Jasper

Narodil se v roce 1902 v Londýně, v době, kdy jeho rodina slavila podnikatelské úspěchy a přitahovala na svá představení široké publikum. Vlastnila také St. George’s Hall, England’s New Home of Mystery na londýnském Piccadilly.

Malý Jasper na jevišti debutoval již ve svých devíti letech. Zdálo se, že půjde cestou svých předchůdců. Jeho dovednosti, charisma a dokonalé iluze mu zajišťovaly obrovský úspěch. S vypuknutím druhé světové války však poklesl prodej vstupenek na představení a úspěšný rodinný byznys skončil.

Vyvíjeli nové metody maskování vojáků v poli

Aby vyřešil finanční potíže, rozhodl se Jasper vstoupit do armády. Myslel si, že by jeho schopnosti mohla využít v maskování. V roce 1940 absolvoval výcvik v Camouflage Development and Training Center. Jeho nápady se zde však setkávaly spíše s pohrdáním a kouzelnické triky nebyly příliš vítány.

Jasper Maskelyne and a Force Royal Engineers HU

Zdroj: Unknown authorUnknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Nakonec však dostal prostor využít svůj talent, když udělal dojem na brigádního generála Dudleyho W. Clarka, známého průkopníka vojenských podvodných operací během druhé světové války. Ten byl označován za mistra kamufláže a největšího britského podvodníka 2. světové války.

Poté, co Jasper Maskelyne předvedl perfektní zamaskování kulometného hnízda, byl v roce 1941 převelen do Káhiry. Clarke mu nabídl, jestli se chce stát členem A Force, týmu, který spadal pod MI9 a specializoval se na kamufláže.

Speciální jednotka A Force měla spolu s Maskelynem během 2. světové války provést řadu extravagantních kousků. Maskelyne po válce vše popsal ve své knize Magic: Top Secret. Jedna z největších kamufláží provedená A Force se měla stát při ochraně Alexandrie.

Alexandrie z lepenky

A Force měli za úkol skrýt přístav, který však byl příliš velký a bylo zde mnoho lodí na to, aby mohly být ukryty. Maskelyne proto dostal za úkol postavit falešné město, aby zmátl německé válečné letectvo. V zátoce Maryut proto postavil falešný alexandrijský přístav jen z bahna, kartonu a světel.

Dokonce sem nechal umístit i výbušniny, které pak při přeletu Luftwaffe vyhodily do povětří některé falešné lodě a budovy. To piloty vedlo k domněnce, že město úspěšně bombardovali, a nechali tak skutečnou Alexandrii nedotčenou.

Akce Suezský průplav

Po úspěšném oklamání bombardérů u Alexandrie měla A Force zařídit, aby „zmizel“ Suezský průplav. Toho dosáhla za pomoci světlometů, které rozmístila po celé délce kanálu. Když se světla rozsvítila, vytvořila vířivé světlo dosahující vysoko na oblohu. To zabránilo letadlům Luftwaffe v útoku na spojenecké lodě proplouvající Suezem.

Asi největší podvod se A Force podařil v El Alameinu. Britové chtěli získat zpět části severní Afriky, které dobyly jednotky Afrikakorps v čele s výborným stratégem, polním maršálem Erwinem Rommelem, přezdívaným Pouštní liška.

Vítězství u El Alameinu

Britský polní maršál Bernard Montgomery se snažil získat zpět strategický bod El Alamein, ale potřeboval na své straně moment překvapení, aby ho nepřítel neviděl přicházet.

Britské jednotky měly zaútočit ze severu, ale A Force a Maskelyn měli rozkaz zařídit vše tak, aby to vypadalo, že útok přichází z jihu.

Tanky a náklaďáky

Maskelyne pomocí plátna a malované překližky zamaskoval britské nákladní vozy tak, že vypadaly jako tanky. A mezitím skutečné tanky na severu byly namaskovány, aby vypadaly jako nákladní auta.

Podvod byl posílen položením napodobenin stop tanků v poušti, aby Němci věřili, že jsou britské tanky na jihu. Britové také vytvářeli falešné rádiové přenosy a stavěli falešná vodovodní potrubí, aby vytvořili dokonalou iluzi chystaného útoku z jihu. Podvod zafungoval a Montgomery mohl s armádou zaútočit ze severu a vyhrát bitvu u El Alameinu.

Jednotka A Force byla brzy poté rozpuštěna. Maskelyne byl před koncem války povýšen na majora a dostal se na černou listinu gestapa. V roce 1946 se vrátil do Anglie a později se přestěhoval do Keni, kde obnovil svou kouzelnickou kariéru. Usadil se v Nairobi, kde žil až do své smrti v roce 1973.

Možná je všechno jen dokonalá iluze

O svých úspěších v jednotce A Force vyprávěl Maskelyne ve své knize, kde se staví do role nejdůležitějšího člena a hrdiny celé severoafrické mise. Jeho vyprávění nebylo zpochybněno celá desetiletí – částečně proto, že nebyl světově známý, a částečně také proto, že vládní záznamy o válečných zpravodajských informacích a podvodech byly přísně tajné.

Teprve později vyvstaly otázky kolem Maskelynových příběhů o neuvěřitelných kamuflážích a klamech, které ve válce provedl. Koneckonců, Jasper Maskelyne byl mistrem podvodů a iluzí, a je tak otázka, zda jeho fantastická dobrodružství nebyla jen dokonalým podvodem.

Autor: Michaela Pauerová

Zdroj: en.wikipedia.orgwarhistoryonline.comallthatsinteresting.com


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články