Japonské prdové bitvy: Zvláštní kresby možná zobrazují negativní vliv Západu na tamní kulturu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Prdove bitvy
Zdroj: legend, gallery, picture, Public domain, via Wikimedia Commons

Svitek He-gassen je velkou záhadou. Jedná se o soubor kreseb, jež jsou vytvořeny v tradičním japonském stylu a zobrazují osoby, které spolu soupeří ve zvláštních bitvách. Jejich hlavní zbraní je totiž plynatost. Proto je někdy svitek také označován jako prdové bitvy.

Na některých obrázcích útočí lidé s vystrčeným pozadím na další osoby. Na jiných pak pomocí svých plynů vyhazují do vzduchu větve, klády a další objekty. Co přesně ale svitek He-gassen zobrazuje? A kdo je jeho autorem? Odpovědi zůstávají skryté.

Mnoho otázek, žádná odpověď

Odborníci podle serveru All That’s Interesting předpokládají, že obrazy byly vytvořeny někdy ve 40. letech 19. století. Podle mírně se měnícího stylu kreseb se dá určit, že má prdové bitvy na svědomí pravděpodobně více než jedna osoba.

Kdo ale svitek vytvořil a co chtěl vyobrazením těchto zvláštních soubojů říci, zůstává tajemstvím. Svitek se dá podle webu Ancient Origins číst dvěma způsoby.

Každý obrázek může být vnímán samostatně, nebo se dá vše pochopit jako soubor na sebe navazujících kreseb popisujících dlouhou prdovou válku složenou z mnoha bitev.

Skrytý útok na obyvatele Západu?

Existuje několik teorií o tom, co svitek zobrazuje. Byl vytvořen v době, kdy se Japonsko potýkalo s nechtěným vlivem Evropanů a USA na jejich kulturu.

Lidé se obávali křesťanství, které bylo hrozbou pro jejich kulturu, nelíbilo se jim, jaké obchodní nabídky jim Západ přinášel. Svitek He-gassen tak může být jakousi karikaturou na tehdejší politickou situaci.

Mohl být také skrytým útokem na obyvatele Západu. Jedna interpretace říká, že Japonci ve svitku používají prdy k útokům na bohaté obchodníky, kteří kolaborovali s cizími mocnostmi, zatímco jiná interpretace tvrdí, že agresoři mají pouze zastupovat samotné obyvatele Západu, píše web Historic Mysteries.

Jde ale pouze o spekulace. Skutečný záměr autora svitku zůstane nejspíš už navždy tajemstvím tak jako on sám.

Zdroj: Mic, Ancient Origins, Historic Mysteries, All That’s Interesting

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články