Jak zabavit děti v autě při cestování? Tyhle tipy vám zachrání nervy

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
cestovani deti
Zdroj: Shutterstock

Chystáte se na vysněnou dovolenou autem a s sebou máte malé cestovatele, u kterých se obáváte, že každých pět minut vysloví větu: „Už tam budeme?“ Nebo máte menší dítě, které v autosedačce moc nevydrží, a i cesta na chalupu tak pro vás bývá peklem? Zkuste naše dnešní tipy.

Pokud patříte ke šťastlivcům, jejichž děti si vezmou telefon nebo tablet a celou cestu o nich nevíte, je namístě vám gratulovat. My ostatní musíme vymýšlet triky a tipy, jak naše děti zabavit natolik, aby nekřičely, nevztekaly se a nenudily se.

Spánek a dostatek jídla a tekutin na cestu je základ

Nejlepším řešením je samozřejmě spánek. Rozmýšlejte o cestě tak, aby vaše ratolest co možná nejvíce spala. Do Chorvatska se proto většina rodin s dětmi vydává na noc. Druhým důvodem je také chladnější počasí oproti tropickým denním teplotám.

Pokud jsou malé děti v sedačce neklidné, zkuste co nejvíce zastavovat, kojit o pauzách a dodat dítěti pocit, že autosedačka je stejně bezpečné místo jako domov.

Mějte s sebou zásoby svačinek. V letních měsících ideálně ovoce nebo sušenky bez čokolády. Pozor na kapsičky s pyré nebo klasické lahve s vodou. Vždy mějte po ruce něco, co dětem chutná a na chvíli je zabaví.

Opět ale záleží na konkrétním dítěti. Pokud například patří mezi zvracející jedince, určitě je potřeba jídlo v autě omezit, vždy na chvilku zastavit a myslet i na nějaký čas na trávení.

Audio pohádky, hádanky nebo knihy

Pokud vaše dítě netrpí nevolnostmi, jsou vhodné knížky. Třeba ty interaktivní se zvuky, které dítě na chvíli zabaví. Pokud ale dítě trpí kinetózou a zvrací či je mu nevolno při čtení nebo koukání na pohádky, musíte vymyslet lepší fígle.

Zaměstnejte více uši než oči. Pusťte dětem audio pohádky či písničky. Existují i přímo autopohádky a třeba na Spotify najdete playlist s audio pohádkami.

Když už pohádky nebaví, je načase vytasit slovní hry, u kterých dítě zapojí mozek a nebude myslet na to, jak cesta neutíká.

Hrát můžete slovní fotbal, hádanky, hledat předměty různé barvy, nebo je naopak hádat.

Pokud se dítěti v autě špatně nedělá, může si skládat kostky, hrát s panenkou či malovat na mazací tabulky magnetickým perem.

Cestu uzpůsobte potřebám dítěte a často zastavujte. Přejeme pevné nervy a šťastnou cestu.

Zdroj: Tchiboblog.cz
Autor: Naďa Brožová


Související články