Jak vybrat správný parfém, který budete milovat roky? Odborníci vám poradí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
parfem
Zdroj: Shutterstock

Výběr parfému je obtížná disciplína. Určitě se vám stává, že v parfumerii nastříkáte vůni na vzorkový papírek a nevoní úplně podle vašich představ. Některá je moc kořeněná, jiná květinová a další už po chvilce ani necítíte.

Ačkoli mají v dobrých parfumeriích k dispozici zrnka kávy, která vám neutralizují čich, abyste mohla při jedné návštěvě otestovat co možná nejvíce parfému, většinou po chvilce už vůbec nevíte, jak voněl první vzorek.

Jak ale vybrat vůni, která vás bude vystihovat, pozvedne váš šarm a budete se díky ní cítit sebevědomá a svěží? Dnes vám zkusíme poradit.

Začněte u sebe doma

Objevení toho, co je pro vás v parfumerii to pravé, začíná už průzkumem u vás doma. „Zamyslete se nad dalšími výraznými vůněmi, které vás ve vašem životě baví, zejména nad těmi, které používáte na svém těle,“ doporučuje Brian Jeong, majitel kosmetické značky Hawthorne.

Jakou používáte aviváž, sprchový gel nebo krémy na tělo? Líbí se vám více citrusové nebo květinové vůně? Projděte si doma všechny produkty, které mají nějakou vůni, a vymezte si ty, které jsou pro váš nos příjemné. Pozor, může to být i koření, káva nebo třeba cigarety. Zkrátka cokoli, co nějak voní.

Tímto malým výzkumem zjistíme už doma, kolem jaké vůně se budete při výběru parfému pohybovat.

K jakému účelu bude sloužit

Není vůně jako vůně. Některé parfémy jsou svou těžší strukturou vhodnější na večerní představení v divadle, jiné do kavárny s kamarádkou a jiné na sportovní utkání.

Zapřemýšlejte, k jakému účelu vůni sháníte. Částečně vám pomůže váš životní styl, ale i selský rozum. Tímto si také vyčleníte, jestli se vydáte do obchodu pro parfém, parfémovanou vodu či toaletní vodu.
Základ pro novou vůni tedy v hlavě máte, nyní vyrazte do parfumerie na očichání.

Dejte si na čas

Vůni při zkoušení vždy dávejte na pulzní bod, kde je pokožka teplejší než na jiných místech. Ideální je zápěstí, parfém se tam rychle rozvoní. Rozhodně zápěstí o sebe netřete tak, jak to bývá zvykem. Třením vzniká teplo, které rozbíjí molekuly vůně, a to nejlepší z ní vyprchá rychleji.

Mindy Yang, zakladatelka studia parfému Perfumarie, radí: „Vyzkoušejte nejprve parfémy na pokožce. Většina lidí si koupí vůni na první dojem, tedy během několika sekund! Je to škoda, protože vrchní tóny parfému doslova vymizí během 15–30 minut.

Podstata vůně se projeví až poté, co se promíchá s chemií nositele, a vyžaduje to čas.“
Po nanesení vůně na zápěstí si tedy ideálně odskočte na nákupy a vraťte se zpět do parfumerie třeba za hodinu. Teprve pak poznáte, jak je vám vůně na pokožce příjemná. Na každém voní parfém vždy trochu jinak, mohou za to hormony, strava i chemie vašeho těla.

Zdroj: nytimes.com
Autor: Naďa Brožová


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články