Komerční sděleníZajímavosti

Jak ušetřit na tisku? Rozhoduje kvalita toneru, papír i nastavení

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Tisk uspory
Zdroj: Shutterstock

Tiskárnu má dnes doma většina z nás. Jenže možná zjišťujete, že se vám její provoz poněkud prodražuje a vy nevíte proč. Možná je potřeba položit si několik klíčových otázek a zjistit, zda neděláte někde chybu, která vás může stát i několik tisíc ročně.

Výběr tiskárny

Samozřejmě by prvním krokem mělo být vůbec zvážit, kterou tiskárnu pořídit. Klíčová by neměla být její cena, ale cena za stránku tisku. Levné tiskárny v sobě totiž často skrývají nepříjemný háček – a to, že náplně do nich jsou drahé a provoz bude tedy dost stát. Ujasněte si tedy, co od tiskárny potřebujete, a poohlédněte se po takové, která má všechny parametry, je za rozumnou cenu a tonery, cartridge, náplně do tiskáren pořídíte levně a snadno.

Výběr vhodného toneru

Nejčastěji si můžete pořídit originální tonery, u kterých výrobci argumentují hlavně zaručenou kvalitou tisku a jistotou, že vám nepoškodí vaši tiskárnu. Výhodou může být také to, že někteří výrobci vykupují prázdné náplně zpět a recyklují je. To splňují například tonery Canon, ale také mnoho jiných značek, které jsou ve světě tiskáren dobře známé. Alternativně lze využít tonery vyrobené třetí stranou. Jsou navržené tak, aby byly s tiskárnou kompatibilní, ale hrozí riziko poškození tiskárny nebo horší kvality tisku.

Ekonomický režim tisku

Hodně se dá ušetřit i tak, že budete využívat všechny funkce, které tiskárna nabízí. Zkontrolujte, zda má tiskárna režim “koncept” nebo “draft”, který se dá využít, pokud nepotřebujete tisknout v prvotřídní kvalitě, ale stačí vám průměrný tisk. Naopak při vypracování diplomové práce je vhodné zvolit maximální kvalitu tisku nebo zvážit její tisk v profesionálním copy centru, kde disponují těmi nejlepšími technologiemi.

Volte správný papír

Platí, že čím nižší gramáž, tím méně kvalitní papír je. Jenže takové papíry mohou snižovat životnost tiskárny nebo dokonce zapříčinit její poruchu. Raději je vhodné volit gramáž alespoň 60 g/m2, ideálně 80 g/m2.

Autor: redakce


Související články