Jak uchovat pořádek ve vaší domácnosti. Tato pravidla zvládne dodržovat každá z nás

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
organizace uklid
Zdroj: Shutterstock

Všichni chceme mít doma uklizeno a čisto. Jenže udržet v domácnosti pořádek je mnohdy těžší, než se na první pohled zdá. Věci se postupně kupí a hromadí a většina z nás si vždycky najde nějaký důvod, proč se jich nechce zbavit.


Věříme, že i vám záleží na tom, aby byla vaše domácnost krásně uklizená a načančaná. Proto jsme pro vás sepsali hned několik užitečných rad a tipů, jak doma udržet pořádek. Inspirujte se jimi a uvidíte, že nebudete litovat.

Vrána k vráně…

Znáte ono rčení, že vrána k vráně sedá? Myslete na něho i při úklidu vaší domácnosti. Jedním z velmi šikovných pravidel totiž je skladovat podobné věci pěkně pospolu.

V praxi je to ještě jednodušší. Zkrátka se snažte věci, které jsou stejné nebo podobné, skladovat a uschovávat společně. Trička dejte k tričkům, džíny k džínům, misky k miskám, dokumenty k dokumentům. Uvidíte, kolik času vám to ušetří.

Cedulky a štítky

Označit si, kde co máte, rozhodně není na škodu. Hodí se to zejména ve sklepě, na půdě nebo třeba v garáži, ale jistě se to vyplatí i kdekoli jinde u vás doma.

Krabice s věcmi označte cedulkou nebo štítkem podle toho, co v nich schováváte. A nejen krabice, ale i pytle a další na první pohled nerozpoznatelné věci. Když následně budete něco hledat, bude daleko jednodušší sledovat cedulky, než lézt z krabice do krabice a složitě zjišťovat, zda to, co hledáte, je právě tady.

Od místa k místu

Organizovaná domácnost si vyžaduje čas i určité úsilí, kterého se kdekdo může zaleknout. Ashley Murphy, spoluzakladatelka společnosti Neat Method, doporučuje začít na místě, které využíváte hodně často.

„Bude to mít obrovský dopad na váš každodenní život a dodá vám to sebevědomí potřebné k přechodu do dalších oblastí na vašem seznamu,“ řekla Asley Murphy pro internetový web WomansDay.com, kde ještě dodala, že když už se do organizace daného místa pustíte, měli byste to udělat opravdu poctivě.

Jeden tam a druhý ven

Užitečným tipem, jak udržet doma pořádek, je i pravidlo známé jako „jeden tam a druhý ven“, což v praxi neznamená nic jiného než to, že když si koupíte jednu novou věc, měli byste jednu starou vyhodit.

Kupříkladu když si koupíte novou blůzku nebo nové džíny, ještě než je uložíte do skříně, zbavte se jiné blůzy nebo džínů. Předejdete tak hromadění věcí, které ani nestihnete unosit. To samé samozřejmě platí i jinde, tedy nejen v šatníku.

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články