Jak se zbavit stresu z nesplněných úkolů? Stačí 15 minut denně

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Stres
Zdroj: Shutterstock

V roce 1918 si Charles M. Schwab najal teoretika efektivity práce Ivyho Leeho, aby zvýšil produktivitu jeho zaměstnanců. Jaké tajemství, jehož vysvětlení zabere jenom pár minut, tehdy Lee manažerům prozradil?

„Dejte mi patnáct minut s každým z vašich vedoucích pracovníků. Nebude vás to nic stát a po třech měsících mi můžete poslat tak vysokou odměnu, jak uznáte za vhodné,“ řekl Ivy Lee prezidentovi ocelářského koncernu a tehdy jednomu z nejbohatších lidí Charlesovi M. Schwabovi.

Pár minut za 9 milionů

Po třech měsících byl Schwab s výsledky natolik spokojen, že Leemu poslal šek na 25 tisíc amerických dolarů, což by dnes odpovídalo téměř 9 milionům korun.

Leeova metoda byla skutečně jednoduchá. Poradil manažerům, aby si každý večer sepsali šest úkolů, na kterých chtěli pracovat následující den. Díky tomu mohli hned ráno začít pracovat na důležitých věcech, aniž by se zdržovali přemýšlením, co je ten den potřeba udělat.

Šest je to správné číslo

A proč zrovna šest úkolů? Podle Leea to je zlatý střed – není to ani moc, ani ne málo. Více úkolů by znamenalo věnovat večerní přípravě více času, a to by se možná někomu nechtělo. Méně úkolů by zase nemuselo být produktivní a mohlo by to vést k prokrastinaci.

Zkuste to také

Z psychologického hlediska to je naprosto geniální nápad. Tím, že jsou úkoly sepsané černé na bílém, je daný plán pociťován jako závazný, čímž je snížené riziko, že ho lidé nedodrží. Pokud byste tento postup chtěli ve své práci také zkusit, dáme vám ještě dvě rady, jak na to.

Ta první je, že byste úkoly měli řadit dle důležitosti, abyste hned zrána začínali tím nejpodstatnějším. A ta druhá – postupné plnění jednoho úkolu po druhém. Začněte prvním, nejdůležitějším bodem na agendě, a teprve až když je hotový, přejděte k dalšímu.

Vyhrajete dneska stovky milionů

My jsme si navíc jisti, že se vám úkoly budou plnit mnohem jednodušeji, když budete vědět, že máte na kontě opravdu krásnou výhru v loterii. Třeba dneska večer si z Eurojackpotu můžete odnést stovky milionů korun

Už vstupenku do slosování máte? Jestli ne, klikněte si pro ni na naše stránky.

Autor: redakce
18+ | Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články