Jak poznat, že vám někdo lže? Jednoduché triky, díky kterým odhalíte i toho největšího lháře

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Lez
Zdroj: Shutterstock

V životě alespoň jednou zalhal úplně každý. Někdo však u lží zůstal a klame veškeré okolí kolem sebe. Jak ovšem poznat lháře a jaká znamení byste měli sledovat, abyste ho odhalili? Na to se podíváme v dnešním článku.

Lži a podvody jsou běžným lidským chováním. Až do relativně nedávné doby existoval jen malý skutečný výzkum toho, jak často lidé lžou. Průzkum Reader’s Digest z roku 2004 zjistil, že až devadesát šest procent lidí přizná, že občas zalžou.

Každý občas lže

Jedna národní studie zveřejněná v roce 2009 zkoumala tisíc dospělých v USA a zjistila, že šedesát respondentů tvrdilo, že vůbec nelhali. Realita je však taková, že většina lidí pravděpodobně občas lže.

Některé ze lží, které lidé vypustí ze svých úst, jsou malé lži k ochraně citů někoho jiného. Například to, že někomu říkáte, že mu daný kus oblečení sluší, abyste neranili jeho city. V ostatních případech mohou být tyto lži mnohem vážnější, například zatajování trestného činu.

Lidé jsou překvapivě špatní v odhalování lží. Je zřejmé, že rozdíly v chování mezi čestnými a lživými jedinci je obtížné měřit. Vědci se tedy pokusili odhalit různé způsoby odhalování lží.

Věřte svým instinktům

I když nemusí existovat jednoduchý sdělovací znak, že je někdo nepoctivý, vědci našli několik užitečných indikátorů.

Vědci z UCLA provedli studie na toto téma a analyzovali šedesát studií o podvodech s cílem vypracovat doporučení a školení ohledně lží. Pojďme se podívat na několik možných varovných signálů, které vědci odhalili.

Pokud jde o odhalování lží, lidé se často zaměřují na řeč těla. Na tu se však nespoléhejte, protože řeč těla není vždy spojena se lží. Pokuste se sledovat oči člověka, u kterého máte pocit, že lže. Pokud se vyhýbá očnímu kontaktu, pak se pravděpodobně jedná o lež.

Zaměřte se na správné signály. Pokud vám osoba přijde nejistá při komunikaci, je pravděpodobné, že lže. Stejně tak může být signálem lhaní i lhostejnost, jako je pokrčení ramen, nedostatek výrazu v obličeji a znuděné držení těla.

Realita je taková, že neexistuje žádný univerzální a jistý signál, že někdo lže. Nejdůležitější tedy je důvěřovat svým instinktům a řídit se jimi.

Zdroj: Very Well Mind
Autor: Štěpán Pacík


Související články