Jak pečovat o své duševní zdraví při práci z domova? Poradíme vám, jak na to

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Stres
Zdroj: Shutterstock

Úplně každý aktuálně zažívá velkou životní změnu, kdy pracuje z domova. Jak se ale udržovat v psychické pohodě, zatímco čekáte na konec pandemie? Společně se na tento problém podíváme a prozradíme si věci, které byste měli pravidelně dodržovat.

Sociální odloučení se stalo novou normou, což znamená, že mnoho lidí přechází na práci z domova a mnoho z nich tak činí poprvé. Změna je vždy obtížná, ale vy ji můžete zvládnout levou zadní. Odborníci poradili, jak se starat o duševní zdraví v teple domova.

Oddělte svůj pracovní prostor od domácího prostoru

Jednou z výzev práce z domova je, že může váš profesní život snadno krvácet do vašeho osobního, takže je často doopravdy těžké po náročném dni vypnout hlavu. Pokud máte vyhrazený pracovní prostor, místnost, přestavěnou skříň, nebo dokonce stůl v rohu místnosti, usnadňuje to vytvoření fyzické hranice kolem vašeho pracovního času.

Pokud je to možné, umístěte svůj pracovní prostor mimo hlavní obytné prostory, jako jsou kuchyň, obývací pokoj nebo ložnice. Díky tomuto umístění nebudete mít žádné vizuální podněty, které vás budou tahat od práce.

Stresujícím faktorem může být sedět v „práci“ a sledovat při tom všechno špinavé prádlo, nádobí a nezaplacené účty. Stejně tak může být po práci stresující vidět své nedokončené úkoly, tabulky nebo pracovní počítač.

Naplánujete si videohovory se svými blízkými

Velice důležité je udržovat spojení se svými přáteli, rodinou a spolupracovníky, když se s nimi zrovna nemůžete potkat osobně. „Je velmi důležité udržovat veškeré kontakty, a to i na dálku,“ říká psycholožka Becca Skolnick.

Cvičení je vždy důležitou součástí duševního zdraví. „Doporučuji naplánovat si každý den čas určený pro nějaký druh cvičení,“ říká newyorská fitness trenérka Miriam Friend. Na internetu naleznete velké množství bezplatných fitness videí, které vám rozproudí krev v těle.

Ačkoliv se doporučuje zůstávat doma, neznamená to, že musíte být ve svém domě celé dny. Udělejte svému mozku a náladě laskavost a vyjděte ven, i když je to jen krátká procházka. Nasátí čerstvého vzduchu a slunečního světla je užitečné pro dobrou náladu a snížení stresu.

Při práci z domova může být lákavé kontrolovat zprávy každých pět minut. Stálý kontakt se zprávami však není dobrý pro vaše duševní zdraví. Zkuste si nastavit čas pro kontrolu zpráv, například jednou ráno a jednou před koncem pracovního dne.

Nejdůležitější je pak odpočívat a čerpat ve svém volném čase energii. Sedněte si ke knížce nebo si zavolejte s kamarády.

Zdroj: Martha Stewart
Autor: Štěpán Pacík


Související články