Jack Earle: Gigant, který byl už v 10 letech nezvykle vysoký. V cirkuse ho brali jako rodinu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
jack earle
Zdroj: Profimedia

Jack Earle se narodil v roce 1906. Už jako malého ho zajímalo herectví, to ale nakonec nebylo jediné, čím se proslavil. Už v dětství se totiž výrazně lišil od ostatních, a to především svou výškou. Když mu bylo 10 let, byl opravdu nezvykle vysoký.

Jack od narození trpěl akromegalickým gigantismem. V některých situacích pro něj možná byla výška výhodou, v jiných ale naopak nebezpečím.

V 10 letech měřil už asi 180 centimetrů. Ohledně jeho výšky v dospělosti se zdroje rozcházejí, podle webu All That’s Interesting ale některé zmiňují až 8,6 stop, tedy zhruba 280 centimetrů.

Earle se podle svých tužeb stal hercem. Hrál v němých filmech a objevil se například ve snímcích Jeníček a Mařenka nebo v příběhu o Jackovi a fazolovém stonku. Filmaři využívali právě jeho neobyčejné výšky.

Po nehodě se dostal k cirkusu

Stal se slavným a fanoušky nejspíš hodně mrzelo, když ze světa filmového průmyslu musel odejít. Při jednom z natáčení měl nehodu, při které spadl z trámu. Poté se rozhodl změnit životní styl. Díky své výšce se dostal k cirkusu, se kterým 14 let cestoval po světě.

Když se krátce po jeho nehodě ve městě objevila freak show the Ringling Bros. and Barnum & Bailey Circus, on ani na vteřinu neváhal a na nabídku připojit se k ní přijal.

Nebylo to ale kvůli touze po popularitě. Když byl Jack mladší, tvrdil, že se nikdy nechce živit tím, jak vypadá.

jakc earle

Zdroj: Profimedia

Chtěl být hercem, protože v tom byl dobrý. Nechtěl vydělávat na své výšce. Jenomže po zranění u filmu skončil a potřeboval peníze. Ty díky cirkusu měl. A tak se ho držel.

Jeho výška ještě více vynikla

U cirkusu se nakonec Jackovi zalíbilo. Zjistil totiž, že existují na světě lidé, kteří jsou odlišní a nespadají do „normální“ kategorie. A tím pádem chápou i jeho problémy. Do té doby se setkával jen s obdivem, neměl si ale komu postěžovat.

Tím, že vystupoval vedle lidí podprůměrné výšky, ta jeho ještě více vynikla. Kromě toho si ale kolegům mohl také postěžovat na to, že ne vždy je ojedinělost jenom pozitivní. Chápali ho a brali ho jako rodinu. Nakonec se tak začal u cirkusu cítit jako doma.

S Jackovou výškou souvisel nejeden zdravotní problém. Jeho tělo se těžko vyrovnávalo i s obyčejnými infekcemi. Nakonec tak zemřel poměrně mladý. Ve věku 46 let podlehl infekci ledvin.

Zdroj: Texas Hill Country, Showmans Museum, All That’s Interesting

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články