Hvězda seriálu Roseanne je nevyléčitelně nemocná. Komička si nechala podvázat žaludek a z baculky je dnes šik dáma

od Nikola Jaroschová
Zdroj: Profimedia

V osmdesátých a devadesátých let byste těžko hledali populárnější seriál než Roseanne. Hlavní hvězdou byla Roseanne Barr, ale její život připomínal spíše tragédii než komedii.

Roseanne Barr se narodila v mormonském Salt Lake City, rodiče byli potomci židovských uprchlíků z Ruska a Rakouska-Uherska. Svou skutečnou víru ale skrývali a polovinu zvyků dělali mormonsky a polovinu židovsky.

Dceru dala k adopci

Když byly dívce tři roky, ochrnula jí pravá tvář. Matka sice nejprve povolala židovského kněze, ten ale nepomohl, tak přišel na řadu mormonský.

Ten dívku vyléčil, ale Roseanne až později zjistila, že to byla náhoda. Podobné ochrnutí zmizí samo a kněz přišel jen ve správnou chvíli.

V šestnácti letech ji srazilo auto a ona utrpěla vážné poškození mozku. Její povaha se změnila, začala být agresivní a zlá a několik měsíců byla v ústavu. Sama toto období označuje jako jedno z nejtemnějších a nerada o tom mluví.

V té době otěhotněla, ale dceru dala k adopci. Bylo jí teprve sedmnáct let. Až později ji vypátrala a navázala s ní kontakt.

Z komičky ženou v domácnosti

V roce 1970 rodičům oznámila, že na pár dní jede za kamarádkou. Nikdy už se ale do rodného města nevrátila.

Začala vystupovat v barech jako komička, ale osud tomu chtěl jinak. Vdala se a měla tři děti. Stala se z ní typická žena v domácnosti. S tím rostla i její váha a frustrace. Od života chtěla víc, ale netušila, že své zkušenosti jednou bohatě zúročí.

V té době občas vystupovala v klubech. Čím vtipnější byla, tím větší publikum měla. Dostala nabídku na roli Peggy Bundové v Ženatý se závazky, ale odmítla.

Zdroj: Profimedia

V roce 1987 se začal vysílat seriál Roseanne. Sitcom o ženě v domácnosti, baculce, která se stará o manžela a děti, se stal obrovským hitem.

Druhá nejbohatší žena

Ze začátku to ale nebyl žádný med. Studio najalo Matta Williamse, který byl uveden jako tvůrce námětu, což se herečce vůbec nelíbilo. Trvala na tom, že musí být vyhozen, což se opravdu stalo.

Roseanne tvorbu seriálu držela v rukou devět let, mezitím byla pětkrát nominována na Zlatý Glóbus a byla druhou nejbohatší ženou televizní obrazovky. Předstihla ji jen moderátorka Oprah Winfrey.

Po šestnácti letech opustila manžela, protože se zamilovala do kolegy Toma Arnolda. Že to byla chyba, zjistila brzy. Musela se podřizovat a láska dlouho nevydržela. Po čtyřech letech se rozvedli.

Zažalovala rodiče

Na začátku 90. let zažalovala rodiče a sourozence, že ji sexuálně obtěžovali. Šokovaní rodiče obvinění z incestu popřeli a detektor lži jejich pravdivost potvrdil.

Herečka se za všechno omluvila v roce 2011, kdy navštívila show Oprah Winfrey. Brala antidepresiva, trpěla poruchou osobnosti a ztratila kontakt s realitou. Prý chtěla své rodině ublížit.

Z baculky šik dámou

Na show překvapila i svou vizáží. Místo baculky v domácnosti se ukázala elegantní a štíhlá dáma. Cesta za proměnou nebyla jednoduchá.

Když se zbavila nenáviděného manžela, vzala si bodyguarda, se kterým měla ve čtyřiceti třech letech i dítě. Nechala si podvázat žaludek, zmenšit prsa a upravit nos. Sice se o osm let později rozvedla, ale už se nehroutila.

Zkoušela to i v politice, když se chtěla stát prezidentkou USA. Hlas jí dalo jen padesát tisíc voličů. Proto dnes raději jezdí po Americe se svou komediální show, píše knihy a pěstuje makadamové ořechy na ranči, kde žije se svým přítelem.

Šokovala ještě jednou. Prohlásila, že trpí tzv. makulární degenerací a zeleným zákalem, takže prý brzy přijde o zrak. S nemocí bojuje s pomocí lékařské marihuany a neustálým vtipkováním.

Roseanne je stále rázná a uštěpačná, ale život jí mnohé naučil a už není tak rozkolísaná, jak tomu bylo v minulosti.

Autor: Barbora Turková

Související články